| Anonim420420 a întrebat:

Salut. Ce masina sa aleg intre Suzuki Swift 1.3+GPL 2008 si Opel astra G 2003 1.6+GPL
As dori sa imi spuneti niste argumente pentru alegerea facuta. Multumesc. Este chiar prea mic swift?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu cum se prezinta Swift, dar este cel putin ciudat.
Astra G am avut, 1.6 8V (Z16SE). Nu avea GPL, dar consumul pe benzina era decent, undeva la 5-6 litri/100km extraurban si intre 8 si 12 urban. Motorul efectiv nu se auzea la relanti, se auzea mai tare pompa de alimentare de pe spate. Consuma putin ulei, la pornire dadea niste fum albastru, semn ca ar fi trebuit revizuita chiulasa (simeringurile supapelor), iar consumul de ulei s-ar fi rezolvat. Chiar si asa, la ITP trecea testul de noxe relaxat, nenea de acolo mi-o numea "bijuterie", ca putine masini pe benzina de varsta ei mai trec testul.
La condus era foarte simpla, motorul avea cuplu mare (nu murea daca nu accelerai la plecare), tragea bine in rampa si pe drept. Erau doar 84cp dar cuplul era bun, se misca bine. La caroserie, in 2022 avea vreo 3 cm de rugina pe pragul stang, sub protectia de plastic. Atat. Masina din 2001, fara garaj cel putin in ultimii 10 ani.
Dimensiunile ei erau modeste, dar in interior se statea foarte bine (tipic Opel). Era amuzant ca era absolut plina de suporturi de pahar: 4 usi cu 4 suporturi pe ele, unul sau doua pe consola si inca 2 in usa torpedoului.
Singura problema a fost defectarea calculatorului de pe motor, este boala lor comuna si ajunge in jur de 1000 de lei reparatia, cu garantie 12 luni.
In afara de asta, e o masina misto.
Recomand totusi motorul 1.6 16V, este la fel de fiabil ca si 8V, dar trage mult mai bine, puterea este constanta pe toata plaja de turatie. Cel 8V pe care l-am avut, tragea bine pana pe la 3000rpm, dar daca voiai sa depasesti si sa o turezi mai tare, nu tragea cine stie ce. Puterea era mai jos.

Motoarele Opel in general sunt rezistente pe GPL, multa lume a avut asa. Se vindeau si noi cu instalatie CNG.
Trebuie doar sa-i bagi ulei bun, in nici un caz "originalul" GM, si niciodata vascozitatea 10W40.
5W40 de la Mobil este foarte bun pentru ele.

Daca ai posibilitatea, iti recomand totusi mai bine Astra H decat G. Sunt rezolvate multe probleme, printre care si calculatorul motorului. Caroseria este mai solida cel putin in caz de accident. Tabla foarte buna pe ambele. Dezavantaj doar posibilitatea de a avea probleme la CIM; Astra G nu are CIM, nu are nici canbus, este foarte simpla electrica ei. H-ul s-a complicat, dar in afara de CIM, nu prea se defecteaza nimic electric la ele.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Niciuna, sunt foarte vechi si platesti impozit taxa pe poluare, lasa le acolo nu da banii pe rable.

| KovacsB a răspuns:

Este prea veche Astra,instalatia Gpl este deja expirata, cauta ceva mai recent. Opel, Skoda, Golf cu Gpl 1, 6.

| Anonim420420 explică (pentru KovacsB):

Ba frate sunteti incredibili ce minte aveti. Daca aveam bani mai ma uitam la cazaturile astea? Da va doamne minte ca sunteti…

| KovacsB a răspuns (pentru Anonim420420):

N-ai inteles idea.
Gasesti masini la aceiasi bani cu an mai bun.
Dar se pare ca nu prea intelegi, trebuie sa-ti explice omul pe litere.