| anonim_4396 a întrebat:

Se poate ajusta pozitia volanului de la maneta din poza(vw passat b6)? Daca da, cum? https://prnt.sc/F3wUczCHfccG

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Desi am condus multe b6-uri, nu-mi amintesc exact reglajul volanului, posibil sa nu fi umblat.
De obicei, genul ala de reglaj functioneaza asa: dai clapa aia in exterior, adica in jos, moment in care volanul poate fi pus la pozitia dorita. Cand gasesti pozitia perfecta, apesi clapa la loc, in sus, iar pozitia volanului se fixeaza.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O dai in jos și o să se deblocheze coloana volanului, o să o poți mișca, apoi blochezi la loc.

| Dannnnii a răspuns (pentru suntserios):

Masina mai are cateodata erroarea "sterring column lock defective" si asta e un motiv pentru care nu am incercat, afecteaza daca misc?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Dannnnii):

Eroarea cred ca se refera la blocajul antifurt al volanului, care lucreaza cu imobilizatorul (recunoasterea cheii).
Reglajul pozitiei este un mecanism 100% mecanic, nu cred ca ti-ar aparea eroare in caz ca nu ar functiona corect, si nici nu ai putea merge cu masina in siguranta, daca nu ar fi mecanismul asta bun. Nu ar sta volanul bine.
Legat de eroare, te sfatuiesc sa intrebi un pasionat al modelului, banuiesc ca blocajul volanului este o piesa electrica ce se poate inlocui rapid, pentru a preveni pe viitor o defectiune periculoasa, cum ar fi blocajul aleatoriu al directiei. Au patit-o multi, cu multe masini. Nu prea e de amanat o asemenea problema.