| Nimicnou1122 a întrebat:

Cum sa scap de parul gras si cu matreata

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei, un sampon foarte laudat este Kelual DS de la Ducray. Se aplica de 2 ori pe saptamana ( maxim de 3 ori, pentru unele scalpuri 3 aplicari pot fi prea mult - daca vrei sa il aplici de 3 ori pe saptamana nu face asta din prima saptamana, da-i timp scalpului sa se obisnuiasca cu formula produsului ) si la restul samponarilor poti sa folosesti un sampon care-ti prieste tie.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10019925

La mine, si am vazut ca si la alte persoane, merge foarte bine samponul head and shoulders classic clean 2 in 1 ( musai 2 in 1, varianta simpla iti lasa parul de zici ca nu te-ai mai spalat de o saptamana dupa ce il usuci ) - nu imi provoaca matreata si imi tine parul curat 4 zile, ceea ce alte sampoane nu reusesc.

Samponul Balea Med Ultra Sensitive ( il gasesti in magazinele DM - costa 10-11 lei ) - nu contine iritanti, are surfactanti/agenti de curatare blanzi si multe ingrediente benefice pentru scalp precum : Glycerin, Panthenol ( vitamina B5 ), Niacinamide ( vitamina B3 ), Tocopherol ( Vitamina E ) si Lecithin.
https://www.dm.de/balea-shampoo-ultra-sensitive-p4010355795809.html

Daca iti iei un sampon dermatocosmetic pentru tratarea matretii iti recomand sa alternezi spalarea cu samponul Balea pentru ca este mai bland. Dupa ce scapi de matreata poti sa utilizezi in continuare Balea daca-ti place sau sa incerci H&S.

Pe langa un sampon care sa te ajute sa combati ciuperca ce provoaca matreata poti sa iei ca tratament adjuvant simbiotice ( probiotice + prebiotice cu o cantitate cat mai mare de bacterii vii )
https://www.pcfarm.ro/......-AboPharma

Poti sa consumi si alimente care le contin :
https://chihealth.co/wp-content/uploads/2016/05/probiotics-prebiotics.png
https://static.wixstatic.com/......2c~mv2.png

Eu aveam probleme cu matreata si am scapat cu Selsun Blue pentru matreata/par normal ( cel albastru, exista o varianta si pe verde pe care nu am incercat-o ) sau cu Nizoral.
Experienta cu Nizoral nu o mai stiu, imi amintesc ca a avut efect dar la vreo 4 ani aparuse iar matreata si mi-am luat Selsun Blue.De la prima aplicare nu mai aveam prurit/mancarimi, iar matreata a disparut dupa vreo 5-7 aplicari. Selsun Blue il gasesti in farmaciile Help Net dar poti sa-l cauti pe net, eu am dat 60 de lei pe el.
Poti sa-l comanzi de la farmacia tei ( e mult mai ieftin - 37 lei ) sau sa cauti tu alte site-uri :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017303

Daca vrei sa incerci tratamente naturale poti sa incerci uleiul de cocos, migdale, jojoba etc. Daca ai o simpla descuamare a scalpului e posibil sa te ajute pentru ca inmoaie acele scuame dar in majoritatea cazurilor este nevoie de un sampon special care sa lupte impotriva ciupercii ce provoaca dermatita seboreica.

Matreata are mai multe cauze, ea poate sa fie cauzata de :
- o ciuperca din specia malassezia
- o cantitate mare de sebum
- aer uscat / utilizarea föhn-ului
- produse de styling, sampon uscat, sampoane mult prea dure sau care contin multi iritanti ce produc uscarea scalpului si de aici se ajunge la descumarea lui/cojite, tratamente cu ingrediente iritante ( alcool-ul denaturat e destul de prezent in tratamentele pentru scalp si duce la uscarea acestuia )
- apa fierbinte
- stres si oboseala
- frecarea scalpului cu unghiile sau cu prosopul, spalarea parului insistand cu unghiile ( parul se spala cu miscari usoare de masaj folosind buricele degetelor )

| Nimicnou1122 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc, sa stii ca mai de mult am incercat Balea si Shead and Shoulders., dar nici una nu a mers. la mine matreata provine din sebum deoarece mi se ingrasa ff repede parul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nimicnou1122):

Incearca unul din sampoanele dermatocosmetice pentru matreata ( Selsun Blue sau Kelual DS ). Nu este vorba de firma aici, e vorba de compozitie pentru ca si eu am incercat diverse sampoane de la H&S si pur si simplu nu-mi priesc sau imi fac matreata. Asta classic clean 2 in 1 este singurul care imi tine parul curat mai mult timp. laughing

Spala-ti parul folosind doar buricele degetelor ca sa nu agresezi scalpul, foloseste miscari blande de masare pe toata suprafata scalpului ca sa te asiguri ca ai indepartat toate rezidurile si sebumul si apoi clateste foarte bine parul ca sa nu ti se ingrase parul de la eventualele urme de sampon ramase.

Cand iti usuci parul nu folosi miscari de frecare, tapoteaza-l doar ca sa nu activezi glandele sebacee sau sa slabesti radacina firului de par. Pieptanul/peria trebuie spalata de fiecare data cand iti speli parul sau macar o data pe saptamana ( cu sampon, gel de dus sau poti adauga bicarbonat de sodiu pe ele si sa torni dupa otet, le lasi cateva minute si dupa le freci si clatesti ). Daca porti caciula este normal sa se ingrase mai repede in perioada asta, nu iti baga mainile prin par.
N-ai pentru ce, o zi buna. happy

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Masaj cu ulei de cocos pe scalp

| JackR a răspuns:

Te razi in cap de doua ori pe saptamana si scapi de el definitiv.

| Andreea11989 a răspuns:

Buna, poti sa vezi aici un sampon special pentru tipul tau de par: https://www.beautyoneshop.ro/sampon-profesional-257

| Kryeno a răspuns:

Cumpără-ți un șampon menit să controleze nivelul de sebum sau unul cu lămâie.