| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

Mai exista vreo meserie nobila?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice meserie e nobila dacă o faci cu simt de răspundere

| dullcat a răspuns:

Depinde enorm de perspectiva din care privesti.Nobil poate fi un medic veterinar sau un mester tamplar specializat in sculptura pe lemn.Tu despre ce anume vorbesti, mai exact? Caci sigur te-ai gandit la niste meserii din categoria opusa nobilului, cand ai pus intrebarea, nu?

| johnnny123 a răspuns:

Definește "meserie nobilă".
Pentru că orice meserie făcută cinstit și care produce valoare fără a cauza suferință cuiva poate fi considerată o meserie nobilă.

| gabicoo a răspuns:

Da! Cea mai veche din lume.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru gabicoo):

Aia de pulitician?

| Lupică27 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

S-a referit la aia de ''lucratoare sexuala'' cum li se zice mai nou.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lupică27):

Lol, da, am prins ideea. Dar cred ca cea mai veche e aia de saman/popa. big grin

| ReddY25 a răspuns:

Cea de fotbalistwinking

| StoicAnalysis a răspuns:

Adica "nobila"?

| Jessica1235 a răspuns:

Oameni nobili, meserie nobilă, fapte nobile etc vor exista întotdeauna dar nu peste tot

| Madaxo97 a răspuns:

Orice meserie poate fi nobilă, nu trebuie sa ne fie rușine ca avem o meserie anume, toate meseriile merită respect, toate au rolul lor in societate, nu ar funcționa una fără cealaltă. De exemplu, gunoierii sunt foarte importanti pentru societate pentru ca fără ei, care aleg sa facă această muncă considerată "muncă de jos", toți am fi îngropați in gunoi într-o luna si ne-ar invada șobolanii daca ei nu ar mai munci, la fel de importantă e si meseria de ospătar, chelner, fără ei nu ar avea cine sa ne servească la masă, femeile de servici si ele sunt importante, fără ele ar fi mizerie peste tot in toate locurile si toaletele publice, deci si acești oameni trebuie respectați in egală măsură cum respectăm un doctor, avocat, profesor etc. De muncitorii in construcții nu mai spun, ca fără ei nu am avea unde sa locuim efectiv, instalatori, electricieni, sunt meserii foarte "nobile" daca asa vrei sa le spui.

| nigja30 a răspuns:

Paznic la clubul de manele

| TraianVuia1 a răspuns:

Agent de salubritate