| Ben1234 a întrebat:

Salut! Anul acesta termin a 8-a(sa rămân cu 8 clase ).SI as vrea vara aceasta sa ma angajez, sa fac mentenante la laptopuri calculatoare, etc. Se poate?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La vatsta ta inca nu te poti angaja legal.
Doar daca ai vreo cunostinta in domeniu (service calculatoare) si te accepta sa-l ajuti (pe respunderea SA! ), atunci poate vei primi niste bani de buzunar.

| sierra1 a răspuns:

Beni mamă, cine crezi tu că o să-și dea calculatorul pentru "mentenanță" unui (***) de cinșpe ani? In afară de vecini sau (foștii) colegi.

Nimeni. Așa că pune mânuța și mai fă scoală!

| dullcat a răspuns:

Buna.Te sfatuiesc sa iti continui studiile, fiindca nici macar cei cu liceul si bacul luat nu mai sunt luati in serios in timpurile noastre, daramite cineva numai cu 8 clase.De unde aceasta decizie atat de neinspirata? Ai vazut tu pe internet ca altii asa au reusit? Cine s-a lasat de scoala avea o baza solida asupra multor alte lucruri, nu mai zic de gena aia obligatorie de geniu.Nu oricine se lasa de scoala reuseste sa devina Bill Gates, ti-o spun la modul serios si pot doar sa sper ca vei intelege.Parintii tai stiu despre intentiile tale?

| gabicoo a răspuns:

Ca să ai perspective de a lucra legal în domeniu mergi la un liceu de profil, apoi la facultate.

| Hyperion7 a răspuns:

Ești încă minor. Termina și liceul și după poți face ce vrei.
Plus că până la 10 clase e învățământul obligatoriu, ceea ce înseamnă că trebuie să termini și liceul și abia după poți încerca.

| VoidEternal a răspuns:

Nope. Nu legal.

| blairelovesmusic a răspuns:

Sfatul meu e sa-ti continui studiile (mai ales ca pana la 10 clase invatamantul e obligatoriu). Termina macar liceul. Daca vei alege sa ramai cu 8 clase vei regreta foarte mult, crede-ma. Eu am terminat liceul (nu am diploma de bac) si tot nu ma pot angaja. E foarte greu sa te angajezi in zilele de azi daca nu ai o facultate.
Nu iti zic sa faci o facultate, ti-am spus doar ca e dificil sa ai un job bun daca nu te ambitionezi, daca nu iti dai silinta. In viata trebuie sa lupti pentru ceea ce iti doresti, altfel ajungi sa se aleaga praful de tine. Sa tii minte ce ti-am scris aici. Funda?

| nukeyly a răspuns:

Da poti abandona, sigur, dar in timp cele 8 clase o sa ti se sparga in cap pana la pensie, cand vrei sa te angajezi cam oriunde iar cine te ia iti da salar de mizerie si atunci o sa vrei sa te intorci in timp sa-ti dai 2 palme, odata lasat e greu sa reiei.

Bun castigi ceva lei 1-2ani adica nimic, dar daca nu ai vreo idee geniala sa te puna pe un munte de bani, alegerea asta. e una proasta pe termen lung.
Fa in paralel scoala si job se poate si asta e mutarea buna.