| Analex17 a întrebat:

Sal. Vreau sa-mi iau un adaptor de priza de la priza cu gauri subtiri la cea cu gauri mai groase (pentru incarcatorul de laptop gen) și nu stiu cum se numeste, sa caut. Dar vreau cu 2 pini nu cu 3 ca in Italia. Multumesc.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Priza /stecherul cu 3 contacte se numeste CU PAMANTARE, iar cele cu 2 contacte sunt FARA PAMANTARE.
Conform standardelor UE, toate aparatele casnice electrice, prizele, respectiv prelugitoarele trebuie sa fie cu pamantare.
Totusi, multe aparate electrice cu consum mic (de exemplu: aparate radio /TV, incarcatoare de telefoane etc. nu au pamantare (au doar 2 borne subtiri). Acele stechere se pot introduce (si folosi) in prize cu pamantare.

| relian a răspuns:

Cauti la un magazin care vinde chestii electrice, intrebi acolo, daca nu au, cel putin iti pot spune pe unde ai putea gasi.
Dar nu prea esti clar cu acele gauri subtiri si mai groase.Adaptoarele asa au doar 2 pini, nu au impamintare, ori poate is si cu, dar tu iei de ala fara, mai ales ca il folosesti pentru laptop.

Ai mai putea sa schimbi tu stecherul la acel incarcator, tai stecheru care il ai, banui ca cine stie de pe unde este, din alta tara, care o avea alt sistem de asta, cumperi un stecher de la magazin, pui si folosesti oriunde in RO.
Adaptorul ala ce spui e bun, doar daca pleci cu laptopul iar in tara de pe unde l-ai luat, sa spui ca stai, acolo ce vei face.

| gabicoo a răspuns:

Mai bine schimbi priza. Roagă un adult din familia ta care se pricepe.

| Analex17 explică (pentru gabicoo):

Imi trebuie adaptor portabil, nu acasa

| gabicoo a răspuns (pentru Analex17):

Atunci mergi la un magazin Dedeman, Bricostore, Leroy Merlin, etc și întreabă pe unul dintre băieții din sectorul electrice. Sunt destul de pricepuți.