| itachi222 a întrebat:

Care este cea mai puternica tehnica oculara din naruto shippuden? argumente.

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Rinnegan-ul este cea mai puternică tehnică oculară.
Sharingan-ul şi Byakugan-ul nu se compară cu ochii Eremitului celor 6 căi, cel care a creat lumea Shinobi.
Momentan, Madara are ochiul drept iar Obito are ochiul stâng.
Madara a fost singurul care ştia istoria şi adevărul despre aceşti ochi de pe o piatră funerală din camera clanului Uchiha. Toată viaţa a căutat aceşti ochi şi a reuşit să îi găsească, când a fost readus la viaţă cu tehnica Edo Tensei avea Rinnegan-ul. Aceasta este dovada.
Cel care dispune de aceşti ochi poate folosi toate elementele : foc, apă, vânt, fulger şi pământ.
Dacă nu ştiai, după ce Madara a murit de bătrâneţe, Obito şi-a implantat Rinnegan-ul în ochiul stâng, iar ochiul drept i-a implantat lui Nagato(Pain) la naştere. Lucrul acesta îl confirmă Obito când se luptă cu Konan în satul ploii deoarece Konan a ascuns cadavrul lui Pain şi Obito dorea să recupereze ochiul.
Dacă te întrebi de ce Madara avea ambii ochi când era sub tehnica Edo Tensei, iar când a înviat nu mai avea ochi este din cauza acelei tehnici. Normal, el trebuia să fie reanimat bătrân dar a fost reanimat tânăr. După ce a murit, Obito i-a luat ochii şi a înviat aşa cum a murit, adică fără ochi.
Desigur, Rinnegan-ul poate vedea chakra şi punctele de chakra din corpul inamicului. Deci, este cu mult peste Byakugan.
Bineînţeles, poate copia multe tehnici ca şi un Sharingan.
Acestea sunt motivele pentru care Rinnegan-ul este cea mai puternică tehnică oculară.

| T0T a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Cel mai puternic este asta de fapt:

http://img3.wikia.nocookie.net/......mann08.png

Al treilea ochi.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Acest ochi poarta denumirea de Rinne Sharingan, Iar madara a reusit sa il posede aproape de sfarsitul sau. Kaguya este cea care se va evidentia cu acest ochi.

http://static.comicvine.com/......-narut.jpg

| FemeiaPisică a răspuns (pentru T0T):

Este tot Rinnegan, apare doar când utilizatorul are cei doi ochi, nu doar unul.
De exemplu, Sakurei i-a apărut pe frunte semnul celor 100 de vindecări pentru că stăpâneşte toate tehnicile legate de vindecare, ca şi o insignă doar că este lipită de frunte.
Al treilea ochi a fost introdus pentru design, seamănă cu Ochiul Lunii.

| T0T a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Nu cred ca pentru design. Acest anime poate spune multe. Kaguya avea nevoie de un al treilea pentru byakuganul sau. Nu cred ca merge sa stapanesti byakuganul cu un singur ochi. Oricum nu ea a ales cum sunt chestiile si asta s-a intamplat de la sine cand a mancat din pom.

| T0T a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Adica asa daca gandim cam toti ochii sunt pentru design laughing Si toate aparentele. Dar astea fac anime-ul prea misto!

| FemeiaPisică a răspuns (pentru T0T):

Şi Sasuke îl are, dar nu pe frunte, ci în ochiul stâng, parcă. După ce îl primeşte de la fiul lui Kaguya. Acelaşi model, doar că altă nuanţă. Sigur pentru design, altceva nu cred. La cât se chinuie Kishimoto pentru acest anime, dintr-o poveste se ajunge în alta şi aşa mai departe. Unele episoade nu se leagă de altele din acest motiv.

| T0T a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Faza este ca ala a fost ochiul initial...Rinne Sharingan. Dar descendentul sau Hogoromo a mostenit doar rinnegan ca mai incolo unul dintre descendentii sai sa aiba sharingan. Fratele lui Hogoromo poseda byakuganul

| T0T a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Desigur dar treaba e ca Sasuke e mult inferior ca nu are Byakugan. Cum spuneam la Byakugan ai nevoie de cei 2 ochi.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru T0T):

Bine, maiestre. Nu te contrazic. Să nu ne dăm cu părerea aici deoarece cel care a postat întrebarea vede convorbirea noastră şi îşi pierde interesul pentru episoadele care urmează deoarece ştie ce o să se întâmple.

| T0T a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Oricum cel de-al treilea ochi are o semnificatie interesanta, este un concept mistic. Asta in realitate. E clar ca anime-ul transmite un oarcare mesaj probabil sau se leaga pur si simplu de niste concepte ezoterice si mistice. S-a legat intr-un fel si de Biblie. Asta face dupa mine anime-ul mult mai interesant.

11 răspunsuri:
| Lucică1998 a răspuns:

Eu cred ca Rinnegan, deși dacă e destul de mult perfecționat, Sharingan o poate întrece, dovada fiind Madara.