| Torrpi a întrebat:

Am vazut o intrebare despre cum va petreceti Pastele.
Cine imi explica cum ajunge lumina sfanta azi dupa amiaza daca Isus a inviat abia la (dupa) miezul noptii? Nu atunci se aprinde lumina la Ierusalim?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ajunge de la bricheta...

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Isus a inviat cu intarziere

| Hyperion7 a răspuns:

Nu cred că vine lumina din Ierusalim,n-ar avea cum să reziste, una la mâna și doi la mana, cine ar aduce lumina la fiecare biserică în parte?
Mă rog, dacă e sa stam strâmb și să judecăm drept, lumina poate fi de la o brichetă sau un chibrit, iar în timpul slujbei preotul să sfințească lumina.
Asta se întâmplă și cu prescura sau aghiazma.

| Lupică27 a răspuns:

Imi ciocnesc ouale, beau un pahar de apa si ma culc.

| LisaJulie a răspuns:

Lumina ajunge cu elicopterul din Israel la fel ca în toate tarile ortodoxe

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Aha, și dupa aia cum ajunge la miile de biserici? Tot cu bricheta nu?

| Torrpi explică (pentru LisaJulie):

Da, asta nu contest. De fapt, cu avionul.
Intrebarea este cum de ajunge sfanta inainte de a se aprinde.