| anonim26262 a întrebat:

Am si eu nevoie de parere, la prietena mea menstruatia trebuie sa ii vina vineri, are stari comportamentale diferite din 10 in 10 minute, parca a intrat demonul in ealaughing))))), am avut contact sexual protejat cu verificare in ziua fertila, dar am avut si banuieli cum ca ar avea si simptome la faza cu dormitul mult si mancatul mai mult decat de obicei. Acum au prins-o starile astea, din ce am citit sunt simptome premenstruale dar faza cu dormitul mult si mancatul sunt de acum aproape 3 saptamani, nu cred ca ar fi sindrom premenstrual, din ce am citit apar cu maxim 2 saptamani, decat starile de dispozitie pot fi, daca a aparut acest simptom poate fi insarcinata?

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca prietena ta are probleme psihice, fiindca nu sunt normale dupa cum se comporta si o sarcina nu-i posibila, atata vreme cat spui ca ati avut sex protejat, iar mancatul si dormitul mai mult sunt semne de depresie, nu pre-menstruale.

| Madaxo97 a răspuns:

Mâncatul si dormitul mult NU sunt semne de sarcină, si nici premenstruale neapărat, asa ca nu contează daca le are de 3 saptamani. O sa ii vină, poate are ciclu un pic neregulat si de aia întârzie, sunt totuși doar 2 zile de vineri pana azi, sa te îngrijorezi de sarcină daca întârzie cel puțin 10 zile

| anonim26262 explică (pentru Madaxo97):

E chestia ca nici nu i-a intarziat, am zis data preconizata la care ar incepe.

| anonim26262 explică (pentru Madaxo97):

Si ai putea sa mi zici daca starea de dispozitie care se schimba mereu, se enerveaza din orice, este premenstrual?

| Madaxo97 a răspuns (pentru anonim26262):

Da, este simptom premenstrual, de asta zic, mai ai un pic răbdare si nu te panica încă, poate ii vine săptămâna asta de maine încolo, daca nu, abia atunci sa îți faci griji

| Aurelian321 a răspuns:

Nu trebuie sa excludem și varianta de a rămâne însărcinată, o poți elimina foarte repede făcând un test de sarcină, are un preț accesibil. Restul simptomelor pe care le ai enumerat au apărut din cauza unei mici dereglări hormonale, nu trebuie sa ți faci griji.

| anonim26262 explică (pentru Aurelian321):

Din ce am citit este imposibil sa apara sau sa existe vreun fel de simptom de sarcina in primele 4-5 saptamani de sarcina sigur formata si instalata in uter, singurul si unicul care apare intotdeauna cand femeia a ramas, este lipsa sau neinceperea menstruatiei, deci ar trebui sa astept prima data aparitia ei.

| Aurelian321 a răspuns (pentru anonim26262):

Teoria cu practica nu se pupa în toate cazuril. Aici vorbim depre ființe. Putem spune ca fiecare om are un organism unic în lume cu simptome diferite. Ce ai citit tu este o statistica. Asta nu înseamnă că ea nu poate sa ia în greutate încă din prima săptămână. Părerea mea este sa aștepți un maxim 3 zile de la intarzierea menstruației faci un test de sarcină, dacă iasă pozitiv sa îți trăiască. Dacă iasă negativ îți recomand să îl mai repete după încă 3-4 zile. Adică un total de 7 zile.
Exista posibilitatea ca testul sa nu fie corect în primele 7.

| anonim26262 explică (pentru Aurelian321):

Faza e ca dormitul mult si mancatu e de dinainte sa avem contactul sexual, nu dupa

| anonim26262 explică (pentru anonim26262):

Si la penultimu contact protejat, cu verificare, i-a venit menstruatia, ceea ce ai zis si tu, posibil si cred ca cel mai posibil este dereglare, dar habar n am de ce am paranoia asta si ma panichez in avans, ea nu se panicheaza deloc

| Aurelian321 a răspuns (pentru anonim26262):

Cum am mai spus exista posibilitatea de a fii gravidă chiar daca i-a venit sau nu menstruația. Face un test mâine dimineață ca să nu mai stați încordați cu gândul acolo și un test sâmbătă, dacă întârzie foarte mult ar trebui sa își facă griji și sa meargă la un ginecolog pentru un consult amănunțit. Sună rau dar nu trebuie sa va panicați o luați pas cu pas fără stres, nu moare nimeni. Face testele cum am zis chiar daca îi vine menstruația.

| anonim26262 explică (pentru Aurelian321):

Sper ca nu crezi ca trebuia sa ii vina vinerea care a trecut, trebuie sa ii vina vinerea care vine acum, nu este vorba de intarzieri, doar ca inca nu s-a ajuns la data preconizata

| Aurelian321 a răspuns (pentru anonim26262):

Am crezut ca este vorba de întârziere, în cazul acesta nu ai de ce sa îți faci griji.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim26262):

Poate are diabet de acolo este faza cu mincatul mult si dormitul, fluctuatiile glicemiei duc la foame excesiva si somn, oboseala, trebuie sa o duca parintii ei la medic diabetolog sa i faca glicemia la prima ora pe stomacul gol si sa satabileasca ei tipul de tratament, pastile sau insulina sau si pastile si insulina, starile ei nu au legatura nici cu sexul nici cu menstruatia ci cu diabetul. Ea ce varsta are?

| anonim26262 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Deci zici ca n are legatura cu sexul? Adica de cand ii venise menstruatia ultima data, de atunci incepuse sa doarma mai mult, inainte abia dormea pe zi, daca avea momente, la fel si cu mancatu, eu as crede ca e o dereglare

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim26262):

Nu are legatura cu sexul deloc.Sa mearga la medicul de familie maine sa ia trimitere la diabetolog si sa isi faca toate analizele de sange urina si ce mai cer doctorii, ea trebuie sa mearga cu mama ei la medic.

| anonim26262 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Si care ar fi problema de starea de dispoziție schimbandu se, adica ma refer ca e iritabila, se enerveaza repede din orice lucru, abia pot vorbi cu ea in unele momentehappy este sindrom pms?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim26262):

Diabetul, multi care au diabet sunt nervosi isi schimba starea de dispozitie de la o ora la alta acum este nervos, după care este vesel si totul este cauzat de fluctuatiile glicemice, iar in ziua de azi tot mai multi tineri au diabet, sunt si copii cu varste mici 8-10 ani care au diabet, deci prietena ta trebuie monitorizata de un medic diabetolog cit mai urgent.

| anonim26262 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Si in caz ca n ar fi cauza diabetului, ce ar putea fi? De exemplu daca n ar fi diabetul, de la ce ar mai putea fii asta, chiar nu are legatura cu spm?