| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Va cer si eu o parere in legatura cu situatia mea. Am o relatie de 6 ani de zile. Cam dupa 2 ani de relatie iubitul meu imi zicea ca vrea sa ma ceara in casatorie si sa ne oficializam relatia. Eram foarte bucuroasa pentru ca si eu imi doream asta si daca e sa ma iau dupa ce imi spunea, parea ca si el e incantat sa ne casatorim. Anii au trecut si de atunci nu am mai auzit nimic de acest subiect. Nu inteleg de ce nu a facut pasul asta. Avem o situatie financiara buna, spune ca ma iubeste si isi doreste sa fie cu mine toata viata. Insa, nu stiu ce sa cred. Noi nici macar nu locuim impreuna, ba chiar in urma cu un an i-am propus sa ne mutam amandoi si a schimbat subiectul, nu am primit nici un raspuns. De curand, am intrebat de ce nu a vrut sa ne mutam si a evitat subiectul si mi-a spus ca a crezut ca glumesc… Daca e sa ne luam dupa fapte pare ca el nu vrea un viitor cu mine, mai ales ca nici macar discutii despre viitor nu am avut vreodata, dar sa mai punem ceva in practica… Mentionez ca eu am 27 de ani si el 29. Ce parere aveti? Imi pierd timpul?

5 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Da, cred ca iti pierzi timpul. Daca ar fi intentionat sa se insoare cu tine, te-ar fi cerut demult. Sunteti de 6 ani impreuna si nu doar ca nu te-a cerut, dar nici macar nu vrea sa discute despre un viitor impreuna sau sa va mutati impreuna.
Mie mi se pare clar ca vrea sa isi pastreze optiunile deschise...adica sta cu tine pana gaseste "ceva mai bun", moment in care va cauta motiv de despartire.

| Oana2233 a răspuns (pentru wildthing):

Sunt de acord! Dar nici sa ne despartim nu vrea, nici sa se casatoreasca. Nu pot sa il inteleg.

| wildthing a răspuns (pentru Oana2233):

Pai normal ca nu vrea sa va despartiti, pentru ca are pasarica la dispozitie cand vrea el. Cum sa renunte la asta? Va vrea sa va desparititi atunci cand isi va gasi pe alta.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, absolut tot ce a facut pana acum, in special in ultimii ani cum te-a trata, apoi evitatul subiectului sa va mutati impreuna, totul spune ca te tine pentru sex doar cand are el chef si asta pana in ziua cand isi va gasi alta femeie, si te va anunta ca totul s-a terminat intre voi.
Da, iti pierzi timpul inutil cu barbatul asta, care-i deja plictisit de relatia cu tine si nu te astepta s ate mai ceara vreodata in casatorie, fiindca nu se va intampla asta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nici eu nu inteleg de ce nu ai discutat direct cu el pe acest subiect? Niste straini pot interpreta in diverse feluri, nu inseamna ca este realitatea. Poate ca el si-a dat seama ca o hartie nu inseamna nimic, nu ar intari si nici nu ar valida relatia stabila pe care o aveti? Multe cupluri din ziua de azi nu mai vad sensul casatoriei, considerand ca ce au este deja suficient.Acum na, trebuie sa comunicati ambii, cat se poate de sincer, sa clarificati ce asteptari are fiecare, deoarece numai in acest mod puteti ajunge pe aceeasi lungime de unda, pentru ca relatia sa fie una sanatoasa pe termen lung. Spune-i, preferabil pe un ton care nu este acuzator sau pasiv agresiv, ca au trecut ceva ani de cand sunteti impreuna si tie ti se pare firesc sa faceti urmatorul pas, adica sa va mutati impreuna.Roaga-l sa nu mai evite subiectul de parca este un copil, si sa argumenteze cum vede el situatia.Bafta!

| Hyperion7 a răspuns:

Atât e de zis, daca are lapte gratis, ce sa facă cu vaca?
Eu l-aș părăsi daca m-aș respecta! Nu de alta, dar nu as vrea sa fiu salteaua cuiva care se gândește la mine doar când vine vorba de sex!
Toate bune!

| Madaxo97 a răspuns:

Da, cam iți pierzi timpul, după 6 ani trebuia sa fiți căsătoriți, locuind împreună si poate si un copil sa aveți. Chiar e foarte ciudat ca nu te cere, nu vrea sa va mutați împreună dar nici sa va despărțiți. Trec anii pe lângă voi si relația voastră nu avansează deloc. Ai putea sa ii dai un ultimatum, il iei frumos si vorbești cu el, ori vrea ceva serios, sa va căsătoriți si sa va mutați cat mai repede împreună, ori mai bine va despărțiți, nu contează ca nu vrea el, contează ce vrei si tu si dacă asta simți sa faci, desparte-te de el, nu va mai irosiți timpul unul altuia.