| Lari1234567 a întrebat:

Duminica am avut contact sexual neprotejat de 2 ori la rand.
Menstruatia trebuia sa imi vina miercuri.
Trebuia sa imi vina chiar daca as fi ramas nu?
Sau pot fi dereglari?

22 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la ginecolog sa te consulte, cine crezi tu ca stie pe TPU daca esti sau nu esti gravida? Nu stie nimeni asa ceva. Nici medicii nu stiu fara sa te consulte, ce varsta ai?

| Lari1234567 explică (pentru CristiDinBucuresti):

20 am cerut o parere despre intarziere daca are treaba cu ultima data cand am favut o

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai avut sex neprotejat acum 2-3 saptamani, inseamna ca atunci ai rmas gravida, nu acum 2 zile/

| Lari1234567 explică (pentru Violleta2022):

Am facut ieri un test si a fost negativ
Deci de 2 3 sapt nu are cum

| Robert2526 a răspuns:

Daca ramai insarcinata, NU mai vine menstruatia ( doar sangerari pe care femeile respective le asociaza cu menstruatia)

Cu 3 zile inainte de menstruatie, nu poti sa ramai insarcinata.

De ce nu iti vine? fara sa stiu mai multe despre tine as putea doar sa imi dau cu parerea.

Chisturi
endometrioza
posibile medicamente
infectii...

| Lari1234567 explică (pentru Robert2526):

Deci menstruatia oricum trebuia sa vina daca ar fi fost ceva duminca?

| Robert2526 a răspuns (pentru Lari1234567):

Nu ai cum sa ramai cu 3 zile inainte de menstruatie, chiar si pe cel mai lung ciclu posibil, nu aveai cum sa ai ovulatie atunci. Totusi, mergi la medic

| Lari1234567 explică (pentru Robert2526):

Mi am facut test joi si sambata amblele negative
Ma gandesc ca menstruatia trebuia sa vina oricum (duminca a avut loc contacul iar miercuri trebuia sa vina) poate fi o dereglare sau ceva

| Madaxo97 a răspuns:

Nu cred ca ai rămas însărcinată, ai ratat perioada fertilă cel mai probabil, deși, daca trebuia sa îți vina miercuri si nu ti-a venit nici pana azi, nu se stie, daca vezi ca nu iți vine, fa un test de sarcina peste 2 săptămâni si vei afla dacă esti sau nu gravidă

| Lari1234567 explică (pentru Madaxo97):

Am facut si joi ai ieri(samabata) ai sunt negative ambele.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Lari1234567):

Degeaba ai făcut acum, nu este valid testul decât la 21 zile de la contactul sexual

| Lari1234567 explică (pentru Madaxo97):

Pai pe prospect scrie ca de la 4 zile de la intarzierea menstruatiei

| Madaxo97 a răspuns (pentru Lari1234567):

Unele teste așa pretind, ca au o precizie încă din prima zi de întârziere a menstruatiei, dar pentru un rezultat mai sigur așteaptă măcar 7-10 zile de la întârziere si mai fa un test, asta daca nu îți vine intre timp

| Lari1234567 explică (pentru Madaxo97):

Ieri au fost 7 zile de la ultimul contact iar testul a fost negativ am sa mai repet unul miercuri

| Madaxo97 a răspuns (pentru Lari1234567):

7 zile de la ultimul contact este mult prea devreme, eu vorbeam de 7 zile de la întârzierea menstruatie, testul cu un răspuns valid, corect, apare când e facut după 21 zile de la ultimul contact sexual, si la 7-10 zile de întârziere a menstruatiei

| Lari1234567 explică (pentru Madaxo97):

Am sa mai astept 2 3 zile daca nu imi vine si am sa refact iar un test
Am dureri de burta si de sani dar imi trece dupa iar incepe ca si cum ar trebui sa vina

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Lari1234567):

Du te la medic numai fa aiurea teste ce nu intelegi? Chiar asa esti cu capu?

| Aurelian321 a răspuns:

Poate sa fie o sarcina, faci un test de sarcină este ieftin în câteva minute ai scăpat de grija. În privința menstruației poate intarzia din mai multe motive dar atâta timp cât nu ești însărcinată cel mai probabil este din cauza unei dereglări hormonale. Dacă se repeta des aceasta problema îți recomand să te duci la un ginecolog pentru un consult amănunțit

| Lari1234567 explică (pentru Aurelian321):

Am facut si joi ai ieri(samabata) ai sunt negative ambele

| Aurelian321 a răspuns (pentru Lari1234567):

Nu cred ca ar trebui sa îți mai faci griji. Mai poți repeta unu după 10 zile de la data inatierzii.

| Lari1234567 explică (pentru Aurelian321):

Am sa repet unul miercuri in caz de ceva si daca este negativ cred ca pot sta linistita

| Aurelian321 a răspuns (pentru Lari1234567):

Exact, multă baftă in continuare