| anonim_4396 a întrebat:

Eu chiar nu am liniște in casa cu părinții sunt majora.Nu înțeleg ce ar fi rău sa stau cu iubitul meu sa stau cu el dacă cu ai mei nu se mai poate nu s lăsată pe nicăieri.Am încercat de atâtea ori nu se poate.Ne cunoaștem de foarte mult timp eu și iubitul meu și ai mei mereu au fost problema relației noastre. Urmează sa dau bacul peste un an dar nu văd problema unde nu as putea.O sa învăț o sa am parte de liniște am discutat multe ca vrea doar sa fim eu cu el bine și va munci încât pentru amândoi.Vi se pare normal ca părinții sa ma bata și sa facă așa pentru ca îmi doresc sa stau mai mult cu iubitul meu?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu intelegi fiindca esti mica si nu ai discernamant, asdar parintii tai detin controlul, conform legii in vigoare (pana la 18 ani), ca sa te apere si protejeze tocmai de situatii ca acestea, cand tu esti total incapabila sa intelegi de ce nu este posibil sa te muti la iubiti si sa iti ratezi viata, educatia si cariera.

Asculta-ti in totalitate parintii, ca de iubiti ai timp sa-ti faci toata viata, iar asta daca te place cu adevarat te asteapta sa-ti termini licuel si sa-ti iei BAC-ul!

| mastadont a răspuns:

Și totuși de ce le permiți să te trateze astfel? Să te bată și alte alea? Făți frumos bagajul, ieși pe ușă și nu mai privi înapoi, îți garantez că în câteva luni, văzând că vă descurcați și vă simțiți bine amândoi se vor potoli și te vor căuta ei să-ți ceară scuze. Mulți părinți le fac rău copiilor lor pentru că sunt extrem de protectori, pare a fi un trend în zilele noastre. Fii tare și rupete de ei pentru o vreme pentru că altfel riști să rămâi toată viața la mila lor. Protejată, iubită, dar dacă nu ai libertate tot închisoare se numește.
Vorbesc din experiență, și ai mei au făcut un scandal monstru când m-am mutat prima dată de acasă, nu voiau nici cum să mă lase până mi-am făcut bagajul și am plecat. Ce crezi? După vreo două luni erau doar lapte și miere, ba chiar și-au cerut scuze.
Ești deja adult, comportă-te ca atare și nu lăsa pe nimeni să te trateze ca pe un copil, fie ei și părinții tăi.

| Madaxo97 a răspuns:

Daca ești majora poți sa pleci cu iubitul tau daca vrei, nu te poate ține cu forța, desi nu iți recomand sa faci asta. Mai bine stai cu părinții până termini școala măcar, apoi te decizi ce vrei sa faci, daca vrei sa dai la facultate sau sa iți iei un job si sa locuiești cu iubitul tau sa va întrețineți singuri.
Ca părinți, probabil nu le pică prea bine gândul ca fata lor sa doarmă in fiecare seară cu un bărbat, probabil mai in vârstă decat tine, sau stau cu gândul ca faci sex si rămâi gravidă si îți strici viitorul, cine știe, poate nu le place lor de iubitul tau, simt ca e ceva in neregula cu el si de asta nu vrea sa te muți cu el, încearcă doar sa te protejeze puținul timp care le-a mai rămas cu tine până termini școala. Încearcă sa te pui si in locul lor, sa iți imaginezi ca esti mamă in viitor si ca ai o fetiță, ai lasă-o la 18 ani sa se mute cu un bărbat singură? Ai grija si cu acest iubit, ca daca te întreține el din banii lui s-ar putea ca pe viitor sa vrea sa te țină sub papuc, sa îți scoată ochii la anumite lucruri pe care le-a plătit pentru tine, etc, alt lucru pentru care părinții se tem.

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Aici sunt mai multe lucruri in discutie.
Esti majora, dar asta nu inseamna ca esti capabila 100% sa-ti castigi singura traiul. A-ti castiga singura painea, inseamna ca ai un loc de munca, pe care trebuie sa-l mentii cu efort si implicare, si caruia sa-i dedici timp pentru a primi in schimb bani. La tine nu se intampla asta. Parintii tai te sustin si o fac neconditionat. Sper! Pretuieste-i cat ii mai ai.
Ai BAC-ul si asta te responsabilizeaza sa inveti, sa depui un efort, pentru a promova un asemenea examen. Pe urma o sa vezi ce cale o sa urmezi.
Faptul ca iubitul tau vine si sta cu tine este o obligatie in plus pentru parintii tai, care trebuiesc sa-i asigure un anumit nivel. Desigur, poate fi un gest crestinesc, dar asta inseamna ca este in plus o gura de hranit. E poate mai greu sa-ntelegi asta pentru ca nu ai responsabilitati, desi de la nivelul tau ar trebui. Ai totusi 18 ani.
Daca te-ai muta cu iubitul tau - ar implica bani, pe care trebuie sa-i ai (tu neavand in momentul de fata niciun venit), o responsabilitate diluata a parintilor tai, care nu ar mai putea sa fie langa tine zi de zi. Totusi, plecarea copilului din casa, este o trauma pentru un parinte, la fel cum este si mutarea copilului de la bunici la parinti - pentru a incepe scoala.
Lucrurile pe care ti le-am spus vin de la un om cu mult-mult mai in varsta ca tine si care a trecut la randul sau prin ele.
Eu nu voiam sa ma mut cu iubi - masculin tongue
Glumeam.
Mediteaza putin la ceea ce ti-am scris.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LePapillonSurvivant):

Nu este majora si nu are inca 18 ani, abia este clasa a XI-a...

| Bengosul123 a răspuns (pentru Violleta2022):

Poți sa fii major și în clasa a 8 a. Depinde cand te au dat părinții la scoala și de câte ori ai rămas repetent.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bengosul123):

Nu-i cazul acestei fete.