| Euuuuucaaaaaaammmiiii182 a întrebat:

Hei. Eu sunt o persoana sensibila de fel sad. Plang des si ma doare orice cuvant din partea persoanelor care le iubesc,mai ales a iubitului. Cum as putea sa devin mai nepasatoare? Sa-i arat iubitului meu ca as putea trai si fara el si sa vada ca nu-mi pasa de unele lucruri si sa isi puna semne de intrebare ca ce se intampla cu mine si sa sufere un pic? (nu vreau sa ma razbun sau ceva de genul,dar vreau sa mai simta si el ce simt eu). Tin sa mentionez ca suntem impreuna de cateva luni si ca ma iubeste, doar ca putin s-a schimbat unele lucruri intre noi. happy iar pe mine ma deranjeaza si sufar din pricina acestora. Multumesc!

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Oamenii în general sunt fie înclinați spre relații, fie spre scopuri iar persoanele relaționale cum cred că ești tu suferă mai mult datorită relațiilor și sunt în general atrase de peroane orientate spre scopuri care nu -și bat atât capul cu nuanțele și fiecare emificație a unui gest, a unei priviri, etc.Așa te-ai născut cu o fire sensibilă, nu poți schiba asta.

nesiguranța în privința sentimentelor celuilalt, a viitorului te afectează mai mult decît pe alții.Cred că cea mai fericită ai fi dacă ai alege să ai preiten doar când apreciezi că ai maturitatea ca să fii pregătită pentru căsătorie și cu cineva care de asmenea vrea asta, așa cum e planul Creatorului pentru relațiile între persoane de sex opus. Altfel te expui la răni și suferințe inutile, la a te simți folosită, a cere asigurări pe care celălalt nu e dispus să și le asume.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate esti prea mica sa intelegi unele lucruri si atunci te sfatuiesc sa mai astepti, ca sa cresti si sa le intelegi.
Daca iubesti cu adevarat, nu ar trebui sa te deranjeze ceva la iubitul tau, dimpotriva, il accepti asa cum este!
Inca un lucru, cand iubesti pe adevarat pe cineva, NU vrei sa-l pedepsesti, ca asta inseamna ura, dispret pentru persoana respectiva, nu dragoste. (asta ca sa fac referire la intrebarea ta anterioara unde spui: "As vrea sa il invat minte...". Urata gandire si urat sentiment, plin de ura, de ciuda... si mai spui ca-l iubesti. Ei bine, tocmai propozitia de mai sus arata ce fel de persoana esti, si probabil ca plangi ca nu te poti razbuna pe el, nu ca ai fii sensibila, ci din rautate.

| Euuuuucaaaaaaammmiiii182 explică (pentru Violleta2022):

Am 18 ani. Mi se pare ca am inteleg multe chestii si am trecut prin multe de cand sunt mica, atat in familie, cat si in relatii. El e primul baiat din viata mea si cu el am cea mai lunga relatie. Chiar il iubesc..si nu ma gandesc sa-l fac sa sufere in sensul ala, doar sa vada si el anumite lucruri. El are doar 16 ani, desi la inceput nu stiam asta, am aflat de putin timp..pe mine nu m-a deranjat, doar pentru ca m-a mintit. Am trecut peste multe minciuni si durere ca sa gandesc altcumva in momentul de fata. happy Il accept asa cum este, doar ca el s-a schimbat mai mult decat trebuie, sau cel putin asa simt eu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Euuuuucaaaaaaammmiiii182):

In cazul asta, el este inca copil!
Tu nu stii ca baietii se dezvolta mult mai incet decat fetele?
Baietii la 16 ani au minte de 14 ani!

| cristimihailov a răspuns:

Si ce chestii te deranjeaza?

| GandesteRapid a răspuns:

Daca te deranjeaza remarcile lui poti foarte bine sa-i faci si tu unele. Adica leaga-te de lucrurile lui preferate si razi de el. De exemplu daca el te jigneste sau te ia peste picior prefa-te ca nu-l auzi, uita-te in alta parte, deschide telefonul sau... gasesti tu ceva. Dar ca sa stii nu rezolvi nimic cu indiferenta. Daca e tipul de baiat arogant si mistocar, invata sa razi de el. O sa-l doara chiar daca nu arata asta. Prin remarcile astea ii arati ca esti desteapta si in acelasi timp interesata de el spunandu-i si evidentiind defectele lui. O sa inceapa sa creada ca are multe defecte si o sa te vada pe tine mai frumoasa desteapta, amuzanta decat el si va renunta sa faca misto de tine deoarece stie ca ii vei da replica. Bafta. Sper ca te-am ajutat. Funda?