| Mihaela200000 a întrebat:

Pot rămâne însărcinată dacă am făcut sex neprotejat primele 3 zile după menstruație? Vreau să rămân însărcinată
Ovulația mea este între 14-17 luna aceasta

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Fiindca in primele 3 zile dupa menstruatie NU eri in perioada fertila.

Ti-am explica ca poti ramane gravida numai in perioada ta fertila, incepand sa ai sex ZILNIC din ziua a 10-a pana in ziua a 20-a fiindca ovulatia ta se produce oricand prin ziele 14-17.
Ma rog, poti avea sex de placere si in zilele nefertile, dar daca vrei sa ramai gravida, apai trebuie sa ia sex in toate zilele cand esti fertila, ca sa nu ratezi ovulatia.
Zilele mentionate de mine se numara intotdeuna incepand cu PRIMA ZI A CICLULUI menstrual, in cazul tau prima zi este 4 Mai.
Asadar, daca ciclul tau a fost in 4Mai, perioada ta fertila incepe in 13Mai si tine pana in 20 Mai, deci acum nu pierde timpul inutil, fa zilnic sex!

| Violleta2022 a răspuns:

Acum am realizat ca azi suntem in 16 Mai si daca tu nu ai facut sex inca de la inceputul perioadei fertile, iar ovulatia s-a produs in ziua a 14-a ea dureaza numai 48 de ore, este posibil sa fi pierdut deja ovulatia de luna asta.

Nu inteleg totusi, daca vrei sa ramai gravida, de ce ai sex in perioada nefertila si cand vine cea fertila nu ai sex deloc?

| Mihaela200000 explică (pentru Violleta2022):

Am avut în fiecare zi sex neprotejat
Doar ca nu știam zilele exact

| sofisis a răspuns:

Da nu mai bine faci tu sex asa o zi da una nu si gata?

| mastadont a răspuns:

Dacă ai făcut sex chiar în primele zile după menstruație atunci șansele sunt foarte mici, spre 0. Pentru cele mai bune rezultate recomand mult sex în perioada fertilă, care începe cu aproximativ 5 zile înaintea ovulației și se sfârșește la aproximativ 2 zile după aceasta.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu, de aceea ți-am răspuns la întrebarea anterioară sa așteptați cel putin 3, 4 zile după menstruatie si apoi sa va apucati de treaba(sex), in caz de ai ratat luna asta perioada fertilă mai încearcă luna viitoare, nu mai fii asa nerăbdătoare, o sa rămâi la un moment dat daca nu va protejați si faceți sex la câte 2-3 zile.