| alexsiceva a întrebat:

Buna anul asta am bacul si am ales sa dau la fizica insa nu am invatat niciodata la aceasta materie(pe scurt sunt bata) si nu stiu exact ce sa invat.Am mai toate formulele la electricitate si termodinamica dar voiam sa stiu daca mai trebuie ceva de invatat?

8 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Ma aflu intr-o situatie asemenatoare :))
Eu in 5 zile am invatat "o parte" din Electricitate.
Iti recomand sa cauti pe YouTube legile lui ohm si ale lui kirchhoff.:
http://www.youtube.com/results?search_query=kirchhoff+law
http://www.youtube.com/watch?v=paDs-Hnmklo
http://www.youtube.com/results?search_query=ohm+law

| anamariarot a răspuns:

De ce sa dai la fizica daca esti bata? Ai sanse sa il pici... Fizica e o materie care trebuie inteleasa, nu o poti toci ca pe istorie, de exemplu. Mai bine dai la biologie. Ai 2 probleme super simple pe care le intelegi in 10 minute cu explicatii de la un elev si in mare notiuni de cultura generala. Parerea mea e sa te mai gandesti...

| alexsiceva explică (pentru anamariarot):

Eu la matematica ma descurc destul de bine.La capitolul memorat, tocit nu ma descurc...Initial la biologie am zis ca vreau sa dau dar am citit in o sapt cateve lectii acum le am uitat si chiar nu stiu ce sa fac.

| anamariarot a răspuns (pentru alexsiceva):

Pai nu trebuie sa le citesti, ci sa le inveti. Si eu m-am descurcat la matematica, in bac am avut o nota foarte buna, dar daca as fi dat la fizica as fi luat in cel mai bun caz vreun 4. Daca inveti cate o lectie pe saptamana(dar sa o si repeti, ca altfel uiti), eu zic ca o sa te descurci. Incearca cu biologia la simulare sa vezi ce iese

| RB26DETT a răspuns (pentru anamariarot):

Ai dreptate cu fizica, eu unul o inteleg si cand am dat bac-ul n-am avut probleme, am reusit sa iau 7.85 si am invatat doar cu o zi inainte de examen, daca ai toate formulele dar nu stii sa le aplici si nu le intelegi atunci imi pare rau, mai ales la electricitate unde trebuie sa invarti 2-3 formule sa poti sa rezolvi.
Am dat din electricitate si mecanica.

| anamariarot a răspuns (pentru RB26DETT):

De asta zic ca e nevoie sa intelegi... Tu daca ai inteles-o, clar ai avut o baza pentru bac

| Kanajambe69 a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa incerci sa iei niste ore cu un profesor care stie sa explice frumos, ca sa te ajute sa intelegi lucrurile la care intampini dificultati si sa iti spuna lucrurile importante de invatat.
De exemplu, la matematica, majoritatea profesorilor se vor concentra pe partea a II-a si partea a III-a, la meditatiile pentru BAC, deoarece sunt mai putine lucruri de invatat, fata de partea I, si se poate lua un punctaj mare mult mai usor. Banuiesc ca si la fizica se aplica o chestie de genul.
Si nu uita, cheia este exersatul. Cauti variante de subiecte de examen la fizica, incercand sa rezolvi cat mai multe.
Succes!