| Betty96 a întrebat:

De ce atmosfera nu se imprastie in spatiul interplanetar...stie cineva? dau funda celui mai logic raspuns

Răspuns Câştigător
| i86e2 a răspuns:

E vorba de viteza de eliberare, care pentru Pamant e 11, 2 km/secunda. E destul de greu pentru atomii grei sa atinga acea viteza, dar nu e prea greu pentru atomii de hidrogen, de asta nici nu mai avem hidrogen in atmosfera, a fugit majoritatea in spatiul cosmic.

| Betty96 explică (pentru i86e2):

Multumesc mult...stii cumva de ce in vid toate corpurile cad la fel de repede?

| i86e2 a răspuns (pentru Betty96):

In vid nu exista frecare cu aerul care sa le incetineasca. Obiectele grele cad la fel de repede ca cele usoare fiindca asa functioneaza forta gravitationala, e vorba de acceleratia gravitationala care e de 9, 8 m/s^2 pentru Pamant.

| RAY a răspuns (pentru Betty96):

Pentru ca pentru toti atractia gravitationala pe pamant e de 9, 8

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu se imprastie si pentru ca e atrasa de gravitatia pamantului