| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Am și eu o piatră mare pe inimă. Nu sunt genul să îmi povestesc viața, dar parcă la capitolul asta, parcă răbufnesc. Știu că sunt pe aici persoane foarte plăcute și care pot ajuta cu un sfat bun și primitor.
Luni încep facultatea. Sunt multe pregătiri și drumuri. Tatăl meu nu vrea să meargă cu mine și cu mama în Buc să rezolvăm ceva, că vezi doamne..benzina de la mașina și că nu are el chef de noi și de mers. Să menționez că am o situație bună materială și nu e nici o problemă materială. Mereu se plânge de bani și are de nu știe ce să facă cu ei...și dacă nu era mama, nici liceul nu cred că îl făceam.că nici la facultate în Buc nu era încântat să mă duc. Mereu m-a cam desconsiderat în fața celorlalți, dar când arătam contrariul, se lăuda cu mine. Sunt o fire care pune mult la suflet.și asta mă distruge..mai ales să știi că indiferența vine din familia ta.
Nu știu cum să procedez, ce să zic sau ce să fac...m-am obișnuit cu el dar răbufnesc sufletește foarte mult.
Voi cum vă tratați de indiferență?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vei sta la camin atunci du-ti esentialul (lenjerie pat, haine) pe un singur drum. Restul la urmatoarele drumuri acasa - Bucuresti. Hai ca se poate! Ce faci atata drama!? Taica-tau o fi avand si de lucru, de mers la serviciu. E normal sa nici nu poata neaparat, dar sa vrea. Eu chiar asa am si facut. Mi se pare un super prost obicei la toti studentii de anul I mai ales sa vina cu toata casa dupa ei la camine din prima zi. Inteleg ca unii or sta departe, dar in prima luna de facultate nu cred c-ar muri sa mai faca cate un drum la sfarsit de saptamana.
Eu stiu ce spun, fiindca e ceva marcant cand vezi tot complexul Regie sufocat de masinile parintilor incat le parcheaza si pe Splai!

Si poate taica-tau o fi cam narcisist si-si dorea baiat in loc de fata dintotdeauna. Nu te intrista! Ii arati tu lui intr-o zi! laughing

| CezarinaLunaria a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar în regie stau laughing stau la 80 km de de Buc...ce naiba. În fine, am fost azi cu mama să rezolv tot, am fost ca un câine ud toată ziua, dar mai bine așa decât cu el în stânga mea în mașină și să îi suport orgoliile și indiferența.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Las sa treaca timpu si trece sau nu bag in seama pe prostul care mananca rahat, daca stateam in capitala va duceam eu cu masinawinking

| pisoias a răspuns:

Nu-i poti schimba caracterul, dar trebuie sa,, nu mai pui la suflet,, tot ce spune el.Gandeste-te la viitorul tau.Demonstreaza-i ca poti reusi si fara ajutorul lui.

| EnvyU a răspuns:

Imi este greu sa imi imaginez o persoana, de fapt un tata care isi neglijeaza propriul copil, mai ales fata. De facut nu cred ca poti face multe, cred ca este o fire care nu se poate schimba doar cu vorba. Este trist dar va trebui sa te desprinzi de el si sa iti faci rostul fara sa ai asteptari de la el ca si cum ai avea de la un tata adevarat. Macar mama ta este alaturi de tine, nu? Intr-un final cand vei pleca si vei fi la casa ta o sa ii para rau ca s-a purtat asa, nu stiu cum sa il faci sa vada asta acum. Tu vorbesti cu el? Ii spui ca te face sa suferi, comportamentul lui? Poate daca ii atragi atentia si vorbesti cu el asa cum vrei sa vorbesti cu altii, poate il vei mai sensibiliza.

| CezarinaLunaria a răspuns (pentru EnvyU):

Mama mea..este universul meu. De aia nu mai poate el că mă face să sufăr..tot așa se comportă.e foarte orgolios și nimeni nu îl clintește.

| OoBunnyoO a răspuns:

Din pacate nu ai ce face, asta este firea tatalui tau si nu o sa o schimbi. Invata sa traiesti cu asta si sa treci peste.
Ambii mei parinti au facut cam acelasi lucru, asa ca stiu prin ce treci. Ai mei nici macar nu se oboseau sa se laude cand faceam ceva bine. Tot ceea ce faceau ceilalti copii era mai bine. Dar am invatat ca nu am ce face si i-am acceptat asa cum sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Sunt o fire care pune mult la suflet.și asta mă distruge" invata sa faci contrariul ca de nu o sa ajungi o deprimata si jumatate. invata sa fii mai tare ca lumea in care traim nu e chiar roz mereu

| CezarinaLunaria a răspuns:

Vă mulțumesc frumos la toți! Îmi pare rău că nu am câte o fundă pentru fiecare! happy