| alondrakiss a întrebat:

In luna a șaptea trebuie sa fac vreo cerere către angajator?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa faci nici o cerere ci doar sa-l instiintezi ca vei intra in concediu de maternitate (prenatal) si sa depui certificatul de concediu atunci cand il primesti.
Conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 23.(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.
ART. 24.(1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.
(2) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice."

| Brizbriz a răspuns:

"acum o oră | alondrakiss a întrebat:
In luna a șaptea trebuie sa fac vreo cerere către angajator?"

sigur, trebuie sa ii ceri sa danseze din buric
chiar daca e gras, batran SI CU BUBE... MULTE

nu iti place raspunsul? NU?!?
CE AR FI SA PUI O INTREBARE CARE ARE SENS?!?
dap, stiu, sunt nesimtit, "intrebare care are sens"?!?
DAAAAA, STIU CA *CER* "PREA MULTE" tongue

| MagdaaaaX a răspuns (pentru Brizbriz):

? haha

| alondrakiss explică (pentru Brizbriz):

Așa e când le ști pe toate iar daca cineva pune o întrebare dai răspuns într-un mare fel de batjocură...

| Brizbriz a răspuns (pentru alondrakiss):

Asa e cand nu esti in stare sa ai MINIMUM DE BUN SIMT si sa scrii despre ce e vorba, si NU imi pare rau ca nu sunt unul care are in cap EXACT ideea care pentru tine e evidenta

luna a saptea de sarcina
luna a saptea de la angajare
luna a saptea de cand mi s-a pus mie pata
luna a saptea de cand nu vorbesti cu toti dintii in acelasi timp

| MagdaaaaX a răspuns:

In luna a 7-a ce? Cerere pentru ce? Ne dai si noua detalii?

| alondrakiss explică (pentru MagdaaaaX):

In luna a șaptea de sarcină se face o cerere către angajator? Din luna a șaptea să mă retrag din câmpul muncii? Astăzi mi s-a luat o tensiune și era cam mica...