| AdrianMarikna a întrebat:

Salutare! M-am angajat la o firma pe data de 2 aprilie, iar pe 24 mi-am depus demisia, cu mențiunea de perioada de proba de 30 de zile, am trimis-o angajatorului și fizic și virtual. Mi s-a spus că voi fi chemat să semnez inventarul zilele următoare.

Acum mi-a trimis mesaj și mi-a spus sa scriu alta demisie cu data de azi, fara sa trec si perioada de proba. Ce sa fac?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu semnezi nici o alta demisie, ai semnat una si este destul.
Sigur ca trebuie sa mergi pentru inventar, ca sa nu te scoata cu lipsuri si sa te puna la plata.
In timpul perioadei de proba poti sa-ti dai demisia oricand, cu o simpla notificare si fara sa fii nevoit sa respecti perioada de preaviz, dupa aceasta perioada trebuie sa respecti perioada de preaviz.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca in contractul de munca a fost prevazuta perioada de proba, atunci nu mai trebuie alta demisie.
Daca in contract nu a fost prevazuta perioada de proba, atunci trebuie sa depui alt act (de demisie cu preaviz).

| AdrianMarikna explică (pentru Bula):

Am prevăzută perioada de 30 de zile. Pe data de 24 aprilie am înaintat notificare de încetare a contractului în perioada de proba. De asta mi se pare ciudat, că azi mi-a zis sa vin joi la inventar și să aduc o alta demisie cu ziua de azi și fără să menționez perioada de proba.

| AdrianMarikna explică (pentru AdrianMarikna):

M-am încadrat în perioada de proba fata preaviz.

| Bula a răspuns (pentru AdrianMarikna):

Discuta cu sefii.
Inventarul rebuie predat.