| IoanieCriminalul a întrebat:

Ateismul este o religie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

20 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Se poate zice și așa, dar este de fapt, răspunsul omului, de a nu putea accepta, diverse religii, cu care a intrat în contact.
Ateismul este relativ și nu absolut!

NOname
| NOname a răspuns:

Doar în minţi bolnave.

| RAY a răspuns:

Daca e un minus cum poate fi ceva? ateismul e un minus matematic

| sublime89 a răspuns:

Ateismul e lipsa religiei, cum sa fie religie?

| M25M a răspuns:

Ateismul este o religie cum abstinenta este o pozitie sexuala - Bill Maher

| Miauti a răspuns:

Din punctul meu de vedere as considera o "religie"-filozofica. de ce spun asta pentru ca o religie inseamna un grup de oameni cu o credinta in supranatural... divin... avand dogme, valorile. Daca stai sa te gandesti ateismul aceeasi configuratie doar ca, credinta este in stiinta dar avand si ei valori si dogme (pareri).
Atentie : asta e pc meu de vedere

Acum 2 ani din cate am observat a luat naste o noua forma ateu-crestin, ateu-islamist... si altele, in care ateul accepta invataturile de etica biblice (ex: porunca - sa nu ucizi.) dar nu accepta ideea unui divinitatii sau unei fiinte supranaturala.

| BlackSulphur a răspuns:

No.

| Buresbista123 a răspuns:

Nu,este starea normala a omului care nu e superstitios

| Mikhtarian a răspuns:

Nu,ateismul este negarea oricarei zeitati.

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns:

Mai degraba e o stare temporara de ignoranta. E drept ca la unii starea asta dureaza mai mult, dar, nici o grija, toti se vor lamuri.

| ciotori a răspuns:

Nu,este o stare morala a omului

| marinelpop a răspuns:

*** w02 15/7 pag. 21 par. 6 Creştinii fideli continuă să umble în adevăr ***
Istoricul John L. von Mosheim i-a numit pe creştinii din secolul I „un grup de oameni dintre cei mai paşnici, care nu au cultivat niciodată în mintea lor o dorinţă sau un gând care să constituie o ameninţare la adresa siguranţei statului". Dr. Mosheim a afirmat că ceea ce îi „enerva cel mai mult pe romani la creştini era simplitatea închinării lor, care nu semăna absolut deloc cu ritualurile sacre ale nici unui popor". El a adăugat: „Nu aveau jertfe, nici temple, nici icoane, nici oracole, nici ordine preoţeşti; şi asta era suficient ca să-şi atragă reproşurile unei mulţimi ignorante, care-şi imagina că orice religie trebuia să aibă aşa ceva. Astfel, ei erau dispreţuiţi, fiind consideraţi un fel de atei; iar, potrivit legilor romane, cei învinuiţi de ateism erau numiţi paraziţii societăţii".

| Al99 a răspuns:

Vehementa si spiritul de haita cu care unii atei isi exprima ideile, pot crea senzatia ca acestia sunt patrunsi de de o fervoare religioasa.
Nu este o religie chiar daca seamana mult.

| adrian1419 a răspuns:

Totusi ai putea ipotetic sa zici asta si ar fi corect