| ariel13 a întrebat:

Așa ca idee am epilepsie și vreau și eu să știu c-am ce-aș putea lucra

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa ca idee, cere parerea unui medic specialist.

| ariel13 explică (pentru darrio2007):

E o întrebare ironică (știu ce pot lucra doar că nimeni nu mă angajează).

| darrio2007 a răspuns (pentru ariel13):

Daca ai sa mai pui intrebari de-astea, nu vei primi niciodata un raspuns concret la orice alta intrebare.
Probabil nu te angajeaza nimeni pentru ca nu stii sa faci nimic.

| Sportacus123 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu trebuie să știi să faci nimic ca să cari lucruri din punctul A în punctul B, să așezi marfă într-un raft, să păzești ceva, să pui corespondența în cutii poștale sau să livrezi cu mașina/bicicleta mâncare sau colete.

| darrio2007 a răspuns (pentru Sportacus123):

Si vei avea un salariu mic si muncă cât cuprinde.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Aici iti poate spune cineva ca poti fi si aviator.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce pregatire ai, daca ai terminat liceul, daca ai BAC-ul, daca ai facut o facultate, ori vreo scoala profesionala, calificari, cursuri samd.

Am o vecina care este vanzatoare intr-un magazin si pana de curand nu am stiu ca ea are epilepsie, fiindca i-a fost rusine sa ne spuna, dar intr-o zi era singura acasa si a iesit la poarta, moment in care am vazut-o cum a cazut. Am iesit, fiindca o vazusem de la etaj din casa noastra si am sunat la salvare, nestiind ce este rau cu ea, afland abia dupa aceea ca ea are epilepsie.
Si eu care ani de zile ma rugasem de ea sa-si ia carnet de conducere si sa sofeze, ca ne exasperase cand nu era barbate-su acasa, sa o ducem cu masina ici si colo, nestiind ca ea are atacuri de epilepsie si legea nu-i permite sa sofeze.
Asadar, tu poti lucra oriunde doresti si esti calificata, doar ca nu poti sofa sau manipula masini si utilaje periculoase si nu poti avea joburi de raspundere ori unde exista foc, subtante chimice samd.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce studii ai si ce calificari?

Ne intrebi pe noi ce ai putea lucra dar nu ne spui nimic despre tine, ca sa-ti putem recomanda ceva concret.

| alina2k18 a răspuns:

Ai vreo calificare?
Iti iei tratamentul?
Cat timp a trecut de la ultima criza?
Primesti vreo indemnizatie?

| ariel13 explică (pentru alina2k18):

Da
5 ani
80 de lei (mediu)

| ioana748 a răspuns:

Poti lucra foarte multe.
Insa depinde de cat de dese sunt crizele tale.
Ideal sa nu fie cu public in jur.Momentan suntem intr o tara unde educatia lasa mult de dorit.
In funcție de studii si aptitudini cu siguranță gasesti un job.
De asemenea este bine sa vorbesti cu medicul tau si acesta te va sfatui in legatura cu activitatile pe care le ai putea desfasura.
Multa sanatate,

| LisaJulie a răspuns:

Medicul de familie ar trebui sa îți spuna ca poți lucra

| ariel13 explică (pentru LisaJulie):

Neurologul spune că sunt aptă de lucru la fel și comisia inclusiv medicul de familie, și îmi spui tu că nu sunt aptă cine te crezi?

| LisaJulie a răspuns (pentru ariel13):

Scuze, abia acum am modificat raspunsul! E de vina robotul TPU! Spuneam ca medicul de familie ar trebui sa te informeze unde te poti angaja si unde nu!

| LisaJulie a răspuns (pentru LisaJulie):

Poti lucra la birou sau ca translator!

| LisaJulie a răspuns (pentru LisaJulie):

Sau poti incerca joburi la o librarie sau biblioteca

| LisaJulie a răspuns (pentru LisaJulie):

Marketing, manager social media, resurse umane etc

| MistarGoGu a răspuns:

Chiar DACA esti sub tratament CAM nimic ce are legătură cu condus / manevrat autovehicule / utilaje *( stivuitor, macara, pod rulant ) riscul de criza este destul de mare chiar si asa!
In rest munci usoare de birou, administrative care sa nu presupună mare stres sau interacțiune mare cu oameni! Agitatia poate declansa asemenea crize!

| Cipi1212 a răspuns:

Nu știu ce ai putea lucra. Mai degrabă îți iei pensie medicală.