| Turica_Andreea_1997 a întrebat:

Bună am o întrebare eu sunt însărcinată în 5 luni si sunt internata în spital cu o secreție maronie și dureri de burta și mi s-a spus ca sunt dilatata jos, accesând butoanele și mie îmi fac ca tratament nospa cu diazepam injectabil plus dufaston și scobutil pastile e bine sau afectează sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Byuska a răspuns:

Sigurat sunt pastile bune, totusi esti la spital si doctorii stiu ce fac.Ai grija de tine.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Toate sunt medicamente permise in sarcina, care nu vor afecta deloc copilul, mai ales ca esti deja in al doilea trimestru. Ele incearca sa te ajute sa tii sarcina, sa impiedice moartea copilului. Daca tratamentul va reusi si vei duce sarcina la termen, copilul nu va avea nici o problema din cauza acestui tratament.

| Turica_Andreea_1997 explică (pentru Brigaela):

Mulțumesc ma ingrijorasem ca poate afecta cu ceva la bebe

| Brigaela a răspuns (pentru Turica_Andreea_1997):

Tratamentul asta este, cu siguranta, prescris de un medic in deplina cunostinta de cauza ca tu esti insarcinata. Era, deci, imposibil sa ii faca rau copilului.

| silvia2ooo a răspuns:

Nu e bine deloc si sigur va afecta sarcina. Nu ai voie sa bei antibiotice si niciun medicament in afara de nospa. De obicei, cand mama e bolnava si are nevoie urgenta de tratament se intrerupe sarcina. Risti ca fatul caruia ii vei da nastere sa aiba o malformatie.

| Andrei51 a răspuns:

Daca esti la spital, intreaba un doctor de acolo, iti va da un raspuns sigur.