| Bdhs83zsv a întrebat:

Buna seara, aproximativ acum 6 luni am suferit o entorsa a genunchiului drept (a sarit patela/rotula), aceasta este a 5 oara cand a sarit in timp de 3 ani. Primele dăți doar a sarit genunchiul si am simtit durere doar o ora si dupa si-a revenit complet fara nici o umflatura, acum a 5 oara a sarit cand m-am intors brusc cu tot corpul in afara de genunchiul drept si atunci a sarit, am simtit o durere foarte mare si am cazut. Dupa 30 de minute genunchiul s-a umflat foarte tare, nu m-am dus la spital pentru ca era seara si am decis sa ma duc dimineata, am fost la spital mi-au facut o radiografie si doctorul mi-a zis sa imi cumpar o orteza fixa si sa o folosesc 4 -5 saptamani, am tinut-o 5 saptamani si de cand a sarit acum recent, cand imi tin genunchiul drept si imi incordez muschii din zona respesctiva, patela se da putin mai mult in partea dreapta, adica nu sta fixa pe locul ei si cred ca asta nu e bine, am sa va las si un video(btw am 13 ani)

https://linksharing.samsungcloud.com/gNxtjn5SyCnD

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Poate sa fie deja ruptura de menisc sau ligament si ai avea nevoie de o radiografie la genunchi ca sa confirme asta. Daca-i ruptura, se poate rezolva prin operatie chirurgicala de refacere a rotulei, dupa ce iti incetineste cresterea.

Totusi, dat fiind atatea incidente cu acel genunchi, este indicat ca alergatul si saritul nu le mai practici.
Te sfatuiesc sa mergi cu unul din parinti la medic sa-ti dea scutire medicala pentru sport si sa vada ce plan are pentru tine, la anisorii astia.

| Bdhs83zsv explică (pentru Violleta2022):

Cand am fost la spital ultima oara am facut 2 radiografii la genunchi si ortopedul a zis ca nu e nimic si doar m-a pus sa imi pun o orteza fixa 4-5 saptamani si sa fac putin masaj local. poate ar trebui sa fac un rmn ceva

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bdhs83zsv):

In cazul acesta nu-i nevoie de RMN, atata vreme cat ai facut deja doua radiografii care au confirmat ca nu-i ruptura de menisc sau ligamente.
Tine orteza si masaj asa cum te-a sfatuit medicul si cu siguranta vei fii bine. Fii mai atent la intoarceri bruste si sarituri.
Sanatate maxima!

| Bdhs83zsv explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult????

| Bdhs83zsv explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult

6 răspunsuri:
| Genevaaa a răspuns:

Da ce tot faci cu genunchii aia? Stii ca ii ai sensibili stai si tu cuminte

| Bdhs83zsv explică (pentru Genevaaa):

Pai ultima oara mi-a sarit cand mergeam si am facut o intoarcere brusca si prima oara la fotbal