Întrebare recomandată | Truxiie a întrebat:

Bună ziua.Am nişte probleme dentare,cred că un început de paradontoză,am gingiile foarte sensibile, puţin umflate şi îmi curge foarte uşor sânge [de la gingii].Am doar 14 ani,îmi e teamă,iar părinţii mei nu îşi permit să mă ducă la dentist, mai ales dacă e foarte scump...Ce să fac? Vă mulţumesc pentru timpul acordat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prieten, un amic care sa te recomande la un stomatolog. un plic de cafea pentru un control. iesi mai ieftin. dar nu neglija! du-te! daca incepi sa ai probleme cu dantura, o sa incepi sa ai probleme cu masticatia si totul e ca in principiul dominoului: aspect neplacut al danturii, miros urat in gura, digestie anormala, probleme cu stomacul etc. du-te si nu te uita la bani. poate nu e asa grav! sper!

| Truxiie explică (pentru anonim_4396):

Îţi mulţumesc enorm, astăzi o să vorbesc cu familia mea, sper să nu fie aşa scump... Fundiţa pentru ajutor.O zi bună!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai pentru ce!

| vavitza a răspuns:

Spala-te mereu pe dinti cu o periuta cat mai moale. Si fa cumva si du-te la doctor, cred ca pentru o intrebare sau un mic control/ sfat nu iti va lua doctorul prea multi bani. Succes si ai grija de dantura ta, ca este foarte importanta, nu lasa timpul sa treaca. E mai bine sa previi, decat sa tratezi! Multa sanatate!

| Truxiie explică (pentru vavitza):

Mulţumesc enorm, am fost la programare, săptămâna viitoare e controlul contra cost, încă nu ştiu cât.Mă puteţi ajuta cu un preţ aproximativ?

| vavitza a răspuns (pentru Truxiie):

Nu stiu exact sa iti spun, dar un control nu cred ca costa mai mult de 20-30 de lei MAXIM. Dar daca e doctor de treaba, poate nici nu iti ia bani pentru atat. Sunt curioasa sa vad daca o sa iti ia bani, sau cat iti ia. Sanatate multa!

| Truxiie explică (pentru vavitza):

Mulţumesc,20 de lei mi-a luat controlullove struck Si mi-a pus medicament unei măsele, nu e foarte grav, nu mă durea nimic când mă întreba.Vă mulţumesc.O zi bună.

| vavitza a răspuns (pentru Truxiie):

Ma bucur pentru tine ca ai scapat de aceasta povara. Dar daca ti-a spus sa mai mergi zilele viitoare inca o data, sa nu lasi sa treaca timpul, trebuie sa faci ce iti spune doctorul. Iti doresc multa sanatate si ai grija de dontura ta ca e foarte importanta! Mult succes!

| Truxiie explică (pentru vavitza):

Miercuri merg iar. Mulţumesc