| User252426 a întrebat:

Cât de periculoase sunt cancerurile de piele?
De la alunițe ce xanceruri de piele poți face? Se pot face și cancer în corp(pancreas etc)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Se spune cancere, nu te supara.
Cica cel de piele are o rata de vindecare de peste 90%, chiar 99% spun unele studii.
Asta pentru ca e usor sa le identifici, daca observi ceva anormal pe corpul tau de ex o alunita care se modifica, o pata ciudata care se schimba, te duci la medic si daca se constata ca e cancer, scoate bucata aia de piele, coase si gata. Exista si cazuri in care celulele canceroase de la piele se duc in sistemul limfatic si astfel ajung in mai multe parti ale corpului, la diferite organe, asta se numeste metastaza si rata de mortalitate e destul de mare, dar se intampla rar deci nu te speria

| DrMihailoviciS a răspuns:

Exista mai multe tipuri de CANCERE. Cel mai urâțel este melanomul. Dar mai există CBC, keratocanomul, Kaposi, carcinom Merkel, lentingo maligna...

| MeaCulpa a răspuns:

Orice cancer este periculos; depinde de mai mulți factori cât de tratabil este. Majoritatea semnelor și alunițelor nu prezintă riscuri de cancer de obicei; din nou, depinde de mărime, culoare, dacă evoluează sau nu pe piele. În cazul în care cancerul nu este detectat, da, el poate să se răspândească în corp. DACA VA INGRIJOREAZA O ALUNITA VA ROG CONTACTATI UN SPECIALIST!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MeaCulpa):

Eu am cateva zeci de alunite care ma ingrijoreaza. Sa imi fac harem de specialiste?

| MeaCulpa a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu, ai nevoie de un dermatologist. laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MeaCulpa):

Un dermatolog, o gramada de alunite. Pariez pe alunite. De fapt nu prea ma deranjeaza mai nici una. Am o mizerie de plantar wart (cum naiba e in romana, e un fel de neg practic) la un deget de la mina, desi astea apar de regula la picioare. Si la picioare desigur ca nu am, desi am avut de vreo 2 ori de-a lungul anilor...

| MeaCulpa a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Uite, daca te deranjeaza ceva nu are rost sa stai acasa si sa nu mergi la medic. Nu rezolvi nimic prin faptul ca zici "un dermatolog nu are cum sa imi rezolve problemele".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MeaCulpa):

Am glumit in principiu, ma refeream la faptul ca am alte probleme mai mari si alunitele sunt minore. Iar negul ala de la deget il rezolv de unul singur cu ulei de ricin, doar ca nu m-am tinut de el pana acum...