| thegoodoltimes a întrebat:

De cateva zile cand merg, viziunea mea a devenit ca o camera,adica atunci cand merg, cu fiecare pas observ ca se duce imaginea in sus si n jos. Ca sa intelegeti mai bine este exact ca si cum ai cauta un video cu cineva care se plimba cu o camera pe cap, fix asa e viziunea mea cand merg acum. Puteti cauta gen walking in the rain in X city or country ca sa vedeti.Ce credeti ca este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nimnei nu incepe sa lucreze la gym dintr-o data "accdentuat", mai ales daca inainte nu era fit, fiindca isi epuizeaza corpul si atunci apar stari de ameteala, creste tensiunea arteriala...
totul se incepe usor si progresiv, de la 10-15 minute pe zi, crescand saptamanal cate 5-10 minute.
Hrana joaca un rol vital aici: mancare sanataosa, 3 mese pe zi.
Nu cred ca-i caz de oftalmolog si nici de neurolog, cred ca-i vorba de tensiune arateriala marita sau foarte mica.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Consumi droguri, medicatie halucinogena sau alcool?

| thegoodoltimes explică (pentru Violleta2022):

Alcool ocazional adica de 3 4 ori pe an maxim, restul nu.De 2 saptamani am inceput un workout mai accentuat fata de ceea ce faceam, si la un moment dat in timp ce alergam s-a produs fenomul acesta de camera-viziune ( ca nu stiu cum altfel sa ii zic). Acum s-au facut deja 3 sau 4 zile si nu isi mai revine, indiferent daca ma dorm bine 8-9 ore si mananc bine etc. M-as duce si la medic dar unde sa ma duc prima oara, la neuro sau la oftalmogog? Preturile sunt foarte mari in ambele parti, eu n-am nici asigurare... Daca mergi pe medic de familie nici nu te baga in seama sau sa te controleze. Oameni nu cunosc gen "pile", si nici nu am acum sa zic 5000 lei sa incep sa dau la doctori, stau si cu chirie happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru thegoodoltimes):

Nimnei nu incepe sa lucreze la gym dintr-o data "accdentuat", mai ales daca inainte nu era fit, fiindca isi epuizeaza corpul si atunci apar stari de ameteala, creste tensiunea arteriala...
totul se incepe usor si progresiv, de la 10-15 minute pe zi, crescand saptamanal cate 5-10 minute.
Hrana joaca un rol vital aici: mancare sanataosa, 3 mese pe zi.
Nu cred ca-i caz de oftalmolog si nici de neurolog, cred ca-i vorba de tensiune arateriala marita sau foarte mica.

| relian a răspuns:

Ai probleme cu giroscopul laughing dar vorbesc serios, ai probleme la urechi, dar la partea asta cu echilibru cu giroscopul.
Acolo in urechea interna, omu si animalele au un fel de giroscop, adica cand te deplasezi capu se misca si daca nu ar fi sistemul asta, s-ar intampla ce spui tu ca experimentezi acum, imaginea nu mai sta in loc se duce de colo colo dupa cum se misca capu.

Mergi la un doctor ceva, sa nu ai ceva infectie pe acolo.Acolo este un sistem de canale in care se afla un lichid, cand capu se misca acel lichid se delaseaza si nu stiu ce atinge, chestii nu complicate dar trebuie sa vezi ceva poza si sa citesti, sa iti faci o idee.

Eu am citit din intimplare, imi amintesc asa in mare cum sta treaba. Poti vedea si pe Youtube chestii video, au facut unia experimente cu camere video, una normala si alta conectata la un giroscop sa arate exact cum se intampla si la oameni si animale.

Chestia asta de la ureche este conectata cred cu ochii si cu creierul mic, nu mai stiu sigur, dar el este responsabil de fixarea imagini, adica sa stea sa nu se duca dupa cum se misca corpu, se numeste cred ca "Sistemul Vestibular" asta lucreaza ca un giroscop.

Cel mai indicat este sa mergi la doctor, asa pe net nu rezolvi problema, chiar daca ar fi sa zici sa nimereasca careva cauza.

| Felissa13Eden a răspuns:

Mergi la un oftalmolog. De cele mai multe ori problemele legate de vedere sunt de domeniul oftalmologului, sau al neurologului.

| nigja30 a răspuns:

Eu cred ca este fentanyl

| thegoodoltimes explică (pentru nigja30):

Exclus consumul de droguri, dar daca esti prin cei care fac asta, iti recomand cu toata inima sa te opresti si sa cauti ajutor, pentru ca iti vei distruge viata.

| nigja30 a răspuns (pentru thegoodoltimes):

Dar eu nu fac d-astea boss