| Andreea19Alina a întrebat:

Pentru efectuarea unui CT sau RMN la o clinica privata este nevoie de bilet de trimitere sau se poate face fara(avand in vedere ca se plateste pretul intreg) si daca fac o consultatie la un anumit spital, insa ei nu au CT sau RMN, pot primi bilet de trimitere de la ei spre a-mi face CT-ul sau RMN-ul la un alt spital particular( adica, este acceptat asa ceva)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai nevoie neaparat de trimitere de la un medic specialist care sa iti recomande zona care trebuie examinata. Ambele investigatii au o doza semnificativa de risc si nu pot fi facute dupa reche. Exista multi tembeli pe lumea asta care si-ar face CT sau RMN doar asa, de amorul artei, fara sa aiba nevoie. Iar daca se imbolnavesc apoi din cauza excesului de astfel de investigatii, vor avea pretentia sa fie tratati pe banii casei de asigurari. prin urmare, pentru inhibarea nebunilor si limitarea investigatiilor periculoase si nenecesare, este nevoie de indicatie medicala clara de la un medic specialist. Nu este necar ca specialistul sa fie in aceeasi institutie medicala, poate fi din orice alt spital

| Andreea19Alina explică (pentru Brigaela):

Va multumesc pentru raspuns. Nu intentionam sa fac un CT sau RMN fara sa realizez o consultatie in prealabil care sa-mi sugereze necesitatea acesteia. Doream doar sa stiu daca pot face consultatia la un anumit spital iar la altul sa fac CT-ul sau RMN-ul, fara a mai fi nevoie de o alta consultatie.

| Brigaela a răspuns (pentru Andreea19Alina):

Nu am zis ca tu intentionezi, ti-am explicat doar motivele. Mie mi s-a parut intotdeauna absurda ideea ca unii oameni vor sa faca RMN in ciuda lipsei de indicatie medicale (in conditiile in care multi nu inteleg nici principiul de baza al functionarii acestuia), dar am descoperit ca sunt sute de astfel de oameni (eu as fi zis, dupa mintea mea, ca un astfel de individ apare o data la un milion de pacienti)

| Andreea19Alina explică (pentru Brigaela):

Am inteles ceea ce ati dorit dumneavoastra sa spuneti, insa am dorit sa aduc o completare care sa vina in apararea mea, pentru a nu fi catalogata gresit. Apreciez raspunsurile (explicatiile) pe care le oferiti.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru clinicile particulare nu ai nevoie de bilet de trimitere.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa mergi la medicul de familie care te va indruma catre un specialist si el te va trimite la RM sau CT. Daca nu trebuie sa platesti. Se poate vorbi cu un medic sa te interneze pe o zi (numai in acte) si-ti face gratuit. Altfel daca nu esti elev trebuie sa platesti. Mergi la medicul de familie! E cel mai bine.