| Cemy a întrebat:

Salut! Stiu ca nu e locul potrivit unde sa pun intrebarea asta, dar poate se gaseste cineva care sa ma poate ajuta. Eu sunt in momentul asta eleva in clasa a X a si am tiroidita cronica autoimuna. Imi doresc sa urmez o cariera in cadrul Ministerului (fie MAPN sau MAI) dar sunt inapta daca ne luam dupa barem. Ideea este ca eu am o condiție fizica buna, medicamentația mea este mica( iau doua tipuri de pastile, una o iau zilnic jumătate de capsula si pe cealaltă odată la doua zile, tot jumătate) si afectiunea este tinuta sub control. Am intrebat toate instituțiile posibile, am fost pana si la policlinica MAPN ului, dar dna doctor de acolo nu vede minori... As vrea sa stiu daca exista o sansa sa pot intra, eu evident luand note mari la examenul sportiv si scris, si decizia medicala sa rămână la latitudinea medicului. Unde vreau eu sa intru (medicina militara, Academia de politie sau SRI) nu accepta oameni cu afectiunea mea, doar la STS as avea o sansa pentru ca acolo decizia este a doctorului. In aproximativ un an o sa fac 18ani, dar dar as vrea sa ma apuc din timp de învățat. Din acest motiv vreau un răspuns clar, ca sa stiu daca ma reprofilez sau nu. Daca ati stii unde sau pe cine as mai putea intreba m-ar ajuta enorm
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau dar cu asa afectiune nu cred ca esti eligibila medical.
Ce inaltime si greutate ai?

Pentru ca tiroida autoimuna iti afecteaza masiv hormonii si ori esti subponderala, ori supraponderala, din cauza acestor dezechilibre, provocata de tiroida care nu functioneaza normal.

| Cemy explică (pentru Violleta2022):

Am 1.67 si 58 de kg, iar indicele de masa corporal este 20. Într-adevăr, ma îngraș mai rapid decat alte persoane, dar mereu am tinut greutatea sub control.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cemy):

Ti-as recomanda o dieta serioasa, in care sa mananci asa cum ti-a recomandat endocrinologul sau nutritionistul, fiindca problemele hormonale se pot ajusta cu dieta serioasa si stricta, fara carbohidrati, fara dulciuri, fara sucuri, putine fructe samd.