| Anonimus99911 a întrebat:

Salutare, ce pot avea daca am canalul inghinal umflat de vreo 3 luni aprox. si dureri in testiculul drept? Dimineata cand ma trezesc testiculul sta "supt" sa zic (mai sus decat cel stang), iar cand fac dus fierbinte, se lasa mai jos decat cel stang, alteori in timpul zilei sta normal.
Am fost la 3 doctori diferiti, am facut ecografii si teste etc. mi-au zis ca nu am nimic, dar durerea inca o am de 3 luni, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Te duci și la al 4-lea medic.

| EqinoxPrada33 a răspuns (pentru anonimg):

Bravo

| Anonimus99911 explică (pentru anonimg):

Si in cazul in care si al 4-lea doctor zice ca nu am nimic, ce fac?

| anonimg a răspuns (pentru Anonimus99911):

Durerea este de la ceva. Trebuie să existe consultații amănunțite în privința aceasta. Chiar și dacă vorbim de o operație (varicocel).
Mie îmi intrase o pietricică în ochi; medicul oftalmolog uitându-se prin aparat a zis că nu am nimic. Lucrul ma glodea și i-am zis că este ceva acolo. S-a uitat mai bine, a văzut pietricica și problema s-a rezolvat. Odată ce există o durere (mai ales persistentă), automat ceva nu este în regulă.

Creștin sau nu, adu problema ta înaintea lui Dumnezeu și vei vedea minuni.

| Anonimus99911 explică (pentru anonimg):

Cum am mentionat si in postare, am fost deja la 3 medici, mi au facut ecografii, analize de sange si urina, inspectie fizica etc, toti au zis ca nu am nimic, parintii cred ca inventez eu… Sincer si eu daca as fi in locul lor dupa 3 medici care zic acelasi lucru tot asta as crede, doar ca durerea eu inca o simt si nu am cum sa le arat asta(plus ca daca era sa inventez eu, sa fie ceva psihic, nu ma umflam in zona aia si nu aveam probleme cu testiculul, ca m-am gandit si la varianta asta, sa fie doar in capul meu, sunt in a 12a si urmeaza sa dau bacul si sunt destul de stresat, dar nu cred ca are legatura, n am mai avut probleme in trecut cu situatii de astea)

| anonimg a răspuns (pentru Anonimus99911):

Un medic nu ajunge să profeseze așa din capul lui. Există o comisie prin care trece și îi este oferită aprobarea de a profesa. Ce te sfătuiesc eu este să cauți adresa acestei comisii și să faci o scrisoare către aceasta în care să explici cât mai amănunțit problema ta.
Dacă și comisia aceasta se va dovedi incapabilă, caută medici din străinătate. Nu putini români s-au tratat de multe probleme în afară. Caută un medic și interesează-te de preturi.
Cât despre costurile unei intervenții în străinătate, apelezi la cnas; vezi dacă trebuie să îți plătească statul român toate cheltuielile făcute în străinătate.

| Robert2526 a răspuns:

100% nu si nimic, daca ai avea ceva ar fi evident, indiferent de ce boala vorbim, semnele sunt usor de recunoscut, mai ales de catre medici dar si de persoana in cauza.

De ce te doare? probabil activitatea ta fizica e vinovata. Faci sport?

| Anonimus99911 explică (pentru Robert2526):

In ultimul timp nu am mai facut deloc, mai ales de cand mi s-a spus sa nu mai fac efort

| eliancodrut a răspuns:

Cum stai cu activitatea sexuala? Am vrut sa-ti scriu in privat, dar esti junior si nu se poate.
Sa stii ca la caldura testiculele se indeparteaza de corp, la frig se apropie.

| Straicu a răspuns:

Spune medicilor de torsiune testiculara, posibil inca sa nu fie destul de grav dar la un moment dat se va umfla si sangele nu va mai circula corespunzator. Poti citi mai multe lucruri despre aceasta aftectiune pe internet de la specialisti, sau posibil sa fie doar ceva mai putin grav.

| Anonimus99911 explică (pentru Straicu):

Ma gandesc ca dupa atatia ani de studii stiu si ei despre torsiunea testiculara, eu am le am explicat toate simptomele, m au examinat fizic etc. Pe net am gasit toate n-spe mii de afectiuni diferite, de la intindere pana la cancer…? doctori au zis ca nu e nimic, majoritatea la hernie inghinala se gandeau, dar dupa analize, examinari fizice si ecografii, au zis ca nu e vorba de asa ceva, nici macar de un inceput de hernie, ultimul doctor mi-a zis ca e mult spus si inceput de hernie, nu stiu ce sa mai zic, o sa continui cu investigatiile daca nu se rezolva treaba de la sine, ei doar mi au recomandat sa nu mai fac efort

| Anonimus99911 explică (pentru Straicu):

Si am citit si eu si despre torsiunea testiculara, de la aia nu mai poti nici sa mergi de durere si e o durere permanenta, la mine vine si pleaca durerea si e suportabila, nu cred ca e vb de asa ceva

| EqinoxPrada33 a răspuns:

Cauta sa mergi la cati mai multi doctori, degeaba stai aici pe TPU, nu vei gasi medici aici, si decat sa te impaci cu niste idei gresite, cauta si mergi mai departe cu analizele.Lasa internetul

| Anonimus99911 explică (pentru EqinoxPrada33):

Inteleg si punctul tau de vedere, ma gandeam ca poate e cineva care a avut o situatie asemanatoare.