| Kys2000 a întrebat:

Am un produs pe olx de vânzare și a dat cineva comanda cu livrare întrebarea mea e când dau pachetul la curier mai trebuie împachetat? Și scris pe el datele cumpărătorului și ale mele? Întreb pentru că e prima dată când trimit un colet

4 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Da, toate astea trebuie facute ca si la un pachet livrat prin posta.

Uite aici recomandarile OLX:
https://ajutor.olx.ro/olxhelpro/s/article/cum-impachetez-corect-coletul-V45

si ale partenerului lor, Fan Curier:
https://www.fancourier.ro/ghid-de-ambalare-pdf/

| Kys2000 explică (pentru Korkodeln):

Pai și mai trebuiesc scrise și datele mele și ale cumpărătorului?

| Korkodeln a răspuns (pentru Kys2000):

Da, da si iar da, curierul nu e taxiul tau personal, el va prelua multe alte pachete, ajung in depozit, se redistribuie la alti curieri si asa mai departe.

Deci trebuie ambalat ca si cum l-ai trimite prin Posta, doar ca iti face un serviciu suplimentar si vine si il ia de acasa.

| eliancodrut a răspuns:

Un colet trimis prin curier are acelasi regim ca atunci cand il trimiti prin Posta Romana.