| octav005 a întrebat:

Buna seara. am cumparat o sursa de calculator Corsair CX600, binenteles ea fiind la mana a doua.
Nu am dat foarte multi bani pe ea, tocmindu-ma la o suma de 15 lei.
LA banii astia eram precis 90% ca nu va functiona, dar poate aveam noroc sa functioneze.

AM probat, nu functioneaza. ce piesa s-ar putea arde ca sa poata fii schimbata? poate o pot repara.

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Indiferent de piesa arsa, nu merita sa te chinui
cumpara una noua din magazin, nu zice nimeni sa cumperi una de +500 de lei neaparat, bineinteles conteaza la ce configuratie iti trebuie
ai simtit pe propria piele zicala cat dai atata face :)
uite exemple de preturi la surse PC (intre 500-800W) https://www.emag.ro/......priceasc/c
o sursa "decenta" este in jur de 150 de lei
cele mult sub acest pret sunt chinezarii de slaba calitate

| anonimg a răspuns:

Am încercat să repar și eu o sursă corsair vs550 și nu am găsit nicăieri unmeseriaș. Tot orașul am căutat: și la reparații PC și la alți electroniști de tv. Am dat și telefoane la unele firme de pe internet, și e-mail, și WhatsApp; chiar și pe tiktok live am dat de un electronist live și mi-a zis scurt că nu merită reparația. Nimeni nu se bagă să repare surse că cică nu merită.
Eu cred că nu prea vor ei să se deranjeze prea mult cu așa ceva. Că în principiu doar o piesă este defectă. Nu o știu că nu sunt electrician de meserie.
Dar și în construcții, nu schimbi toată gresia din casă dacă s-a spart o placă. Și nu schimbi o ușă metalică dacă s-a rupt mânerul; nu schimbi mașina dacă ai lovit bara sau ușa.
Eu repar lucruri, dar nu am habar de electronică. Totuși, cred că o să-mi iau un ampermetru (sau voltmetru) și o să desfac o sursă să văd despre ce este vorba.

În fine. După aceea am cumpărat o sursă sh, un corsair vs600. Nu mi-a mers decât puțin, câteva ore după ce am testat -o. După aceea am dus pc-ul la un service să-mi testeze sursele pe un alt PC, că eu am doar unul. Nu mai mergea nicio sursă. Mă gândeam că poate placa de baza ar fi de vină, și nu sursele. Mi s-a confirmat că sursa de 550 nu este bună, și că este bună cea de 600. L-am luat funcțional din service.
Ajuns acasă cu el, și lăsat aproape o jumătate de zi la temperatura camerei, sursa de 600 nu mergea. Apoi am introdus sursa veche de 550 și mergea! Și acum este în pc, și merge fără probleme.
Nu pot să-mi dau seama care este problema. Mai ales că la 1-2 luni curăț sita de praf de la sursă; și nu omor Pc-ul cu cine știe ce programe sau jocuri. 99% folosesc pc-ul pentru vizualizări pe YouTube.
Nu recomand sursele sh de pe olx. Aș mai lua sh de pe site-uri cunoscute.

| octav005 explică (pentru anonimg):

O sa ma uit în ea dacă este ceva distrus în sursa. Un condensator ceva. Dacă nu o sa o dezmembrez la piese cu am făcut cu multe altele.
Este luata dintr-un târg de vechituri.

Frecventez aceste târguri și uneori am luat produse la preturi de nimic și unele funcționale.

| VoidEternal a răspuns:

Nu. Sursele nu prea ți le repara nimeni.

| octav005 explică (pentru VoidEternal):

Cred ca nu se baga nimeni. Este ca placa electronica de la centrala de gaz. Dacă e bubuita nu o repara nimeni. Dacă chemi firma zice ca îți dă alta noua contracost. Ei o iau pe cea veche. Și schimba doar o piesa din ea. Areoarat-o și o vinde la alt client. Care pune botul.

Asa se întâmplă cum am citit eu pe net

| KovacsB a răspuns:

Sursa ai probat-o intre-un pc sau pe masa?
Pe masa porneste doar daca ii dai o comanda suplimentara.
Defectele pot fi multe deoarece sunt chinezesti si lucrate inghesuit
In 80% din cazuri se pune in scurt tranzistorul ala mare de la intrare pus pe radiator si mai ia cu el cateva rezistente, cea din baza in general. Daca ai norocul sa vezi ce scrie pe ele daca nu sa faci rost de o schema.
Daca in loc de siguranta calibrata incerci cu altceva se ard si diodele redresoare si rezistenta inseriata cu ele.Sursa se probeaza cu un bec de 100W de 230V in serie.
Becul se aprinde o secunda apoi se stinge si ramane doar filamentul usor rosiatic cand sursa e ok. cand este in scurt becul ramane aprins cand fuzibilul din sursa e ars ramane stins. Fuzibilul este lipit pe placa.

| octav005 explică (pentru KovacsB):

Sursa am probat-o pe o placa de baza care nu a pornit. Nici coolerul sursei nici a plăcii de baza. Cu alta sursa porneste ce este pe placa de baza

| KovacsB a răspuns (pentru octav005):

Vezi daca are siguaranta arsa, este lipita direct pe placa de cele mai multe ori.

| KovacsB a răspuns (pentru KovacsB):

Poate ai noroc

| octav005 explică (pentru KovacsB):

O sa caut. Dar am m.ai cautat-o și la alte surse și nu am găsit acea siguranta

| KovacsB a răspuns (pentru octav005):

Este esentiala, ca sa nu ia foc sursa. Urmareste atent firele care duc tensiune alternativa 230V.

| octav005 explică (pentru KovacsB):

Sincer nu prea ma pricep. M.ai ales dacă are dublu strat