| JusTPauL a întrebat:

Cine poate sa imi calculeze următoarele.
-Un miner asic consuma 3200w.
Sistem fotovoltaic Off-Grid Benq 3000W 48V 15Kw/zi
Poate sa ducă acest panou, un asic, fără sa fie nevoie de curent suplimentar de la rețea?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| halogen001 a răspuns:

Daca minerul consuma nonstop 3200W, atunci pe zi va consuma o energie de 3200W x 24h = 76 800Wh = 76, 8KWh,
iar sistemul Benq da doar 15KWh/zi. Daca Benq acumuleaza de la soare 15KWh, atunci minerul poate functiona fara curent din retea un numar de ore egal cu 15KWh/3.2KW = 4. 6875 ore = 4 ore si 41 de minute, iar restul timpului adica aproximativ 20 ore din 24 va avea nevoie de curent din retea.
Concluzie: panoul nu pate da curent decat pentru 4 ore, iar in restul de 20 ore minerul trebuie sa foloseasca curentul din retea.

Ca sa mearga minerul de la sisteme foto, trebuie ca sistemul sa acumuleze 76KWh, deci ar trebui 76/15 = 5 sisteme Benq pentru minerul respectiv.

| sierra1 a răspuns (pentru halogen001):

"deci ar trebui 76/15 = 5 sisteme Benq pentru minerul respectiv."

asta, dacă e soare și noaptea

| halogen001 a răspuns (pentru sierra1):

Sistemul are acumulator si acumuleaza ziua toti cei 15KWh, iar noaptea curentul vine de la acumulator, dar e scump sistemul happy

| JusTPauL explică (pentru halogen001):

Deci sistemul face 15kw pe zi.
Dar ziua arata atâta putere sa ofere curent pentru asic și sa încarce și acumulatorii în timpul zilei?

| JusTPauL explică (pentru halogen001):

Sa inteleg mai bine... Oare sistemul face curent 12 ore /zi cat e soare, iar dupa ce apune soarele, mai merge inca 4 ore din baterii?
Asa ar fi bine... Dar cred ca el face doar 15k/zi, fie ca apuca sau nu sa incarce bateriile.

5 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Panoul solar da maxim 3KW cand e soarele mai puternic, sa zicem 1 ora pe zi cel mult, deci tot timpul panoul da sub 3KW si minerul va merge cel mult 1 ora, deci daca pornesc dimineata cu acumulator descarcat, minerul nu merge, pentru ca panoul nu da 3KW, iar acumulatorul e descarcat. Trebuie sa las sistemul sa se incarce toata ziua fara sa consum curent (acumulatorul are 12KWh) si intr-o zi insorita ar putea sa se incarce complet la 12KWh, iar noaptea pun minerul 4 ore.

Ca sa poata incarca acumulatorul si sa mearga si minerul ziua, trebuie sistem mai puternic cu panou mult mai mare de 3KW, ca sa ramana putere si pentru incarcarea acumulatorului.

Alta varianta e un sistem on grid care noaptea ia 100% curent din retea si ziua aduna curentul produs de panou cu cel din retea, deci ia mai putin din retea si se face ecomomie de curent sa zicem 12KWh/zi insorita. (Avantaj on grid: sistemul e mai ieftin pentru ca nu are acumulator si se obtine aceeasi economie de curent, plus ca nu mai apare problema inlocuirii acumulatorului)

Daca platesc 35000 lei pe sistemul Benq si ziua il las la incarcat si noaptea consum curentul din acumulator, tinand cont ca acumulatorul se uzeaza, panourile la fel, zilele nu sunt toate insorite, obtin in medie sa zicem 6KW/zi care costa maxim 6 lei, deci amortizarea investitiei o fac in 35000lei/(6lei/zi) = 5833 zile = 16 ani. Cred ca nici sistemul nu rezista 16 ani, deci nu e ceva rentabil.