| tudor417 a întrebat:

Salut.Am un HP Mini cu probleme grave.Laptopul are problema ca se incarca greu,adica,la deschiderea unui folder(chiar gol)Apas click pe folder, se incarca 20 secunde,apas enter, se incarca inca cateva secunde si dupa imi intra dupa alte x secunde.Si asta e oricand,chiar pe desktop fara sa fac nimic. Daca vreau sa-l deschid, trebuie sa astept si o jumatate de ora.Nimic nu merge.Asta e de ieri(de ultimul timp ventilatorul se aude cam...bzait) Vreau motive si ajutor inainte sa-l duc la service.Mersi si dau funda la cel mai bun raspuns.

6 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Descarca asta si fa o curatenie si optimizare cu el:
http://www.softpedia.com/......ctor.shtml
Opresti 2-3 min. Pornesti si mai faci o data curatenie.
Mai fa o curatenie si cu asta:
https://www.malwarebytes.org/
descarca asta si fa o verificare la temperaturi:
http://www.piriform.com/speccy/download

| gelu1970 a răspuns:

Configuratia laptopului?
sistemul operativ folosit?
cat % din hdd e plin?
daca ventilatorul face zgomot neobisnuit atunci trebuie deschis si curatat de praf si scama acumulata in locul pe unde expulzeaza caldura. oricum, daca il deschizi ii faci curatenie totala si schimbi pasta termica, si ungi axul ventilatorului.
temperatura ridicata poate fi un motiv pentru ceea ce ti se intampla.
virus de asemenea.
sistemul operativ instabil.

| 3v1lM1nD a răspuns:

Parerea mea este ca ai probleme cu hard disk ul.
Cauta pe net CrystalDisk Info
sau download de aici

http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html

Si daca vezi ca iti da cu rosu la testele S.M.A.R.T. atunci are probleme mari si este cazul sa iti faci back up la datele aflate pe el si numai dupa asta poti sa il duci la service.

Spor!

| tudor417 explică (pentru 3v1lM1nD):

Si eu care incerc sa descarc?

| anonim_4396 a răspuns (pentru tudor417):

Adica in sensul ca, daca 'ncerc sa descarc ceva poate lua ore.Chiar la un fisier de 10mb sad

| Georgescu_Mihaela_1977 a răspuns:

Incearca sa instalezi un windows nou ca poate e virusat