| ioanamicutica a întrebat:

Am vorbit cu baiatul meu si i-am spus cat de rele sunt tigarile(iar), cate boli pot cauza.L-am intrebat de ce fumeaza, de la cine a vazut el tigari.A zis ca le-a vazut in magazin si le-a luat.L-am intrebat cate fumeaza pe zi.A raspuns ca fumeaza cam un pachet pe saptamana.Atunci i-am spus sa incerce sa fumeze un pachet la 10 zile si ca de banii de buzunar sa isi cumpere si altceva, un suc, cipsuri, etc.I-am mai spus ca daca fumeaza mai putin ii cumpar un catel(ma bate la cap sa ii cumpar catel de cativa ani).Si a acceptat.Astazi(este ziua lui) am fost la un magazine de caini din oras si si-a ales unul. Oare va incerca sa se lase? Si daca nu se lasa ce sa mai fac?.Am vorbit cu el despre asta de o groaza de ori.

8 răspunsuri:
| drogh a răspuns:

Fumatul e un drog de care nu te poti dezlipi oricat ai vrea, ramane imprintat in creier si organismul vrea din ce in ce mai mult. Daca fiul tau are ambitie, se poate lasa de tot dar daca nu, inseamna ca deja are nevoie de un psiholog care sa ii asculte toate problemele si de ce nu se poate abtine. Poate tie nu iti spune totul deoarece esti mama lui, dar cu un strain este mai bine, isi da drumul la sentimente si e ok. Sa speram ca nu va fi cazul.

| RockNbeer a răspuns:

Amuzant modul in care incerci sa-l faci sa se lase de fumat.
Intrebarea este una simpla, el vrea sa se lase de fumat?
Daca vrea...va facea asta fara sa ceara ajutorul nimanui, zic asta pentru ca banuiesc ca nu are mai mult de 16, 17 ani, nu?
Si deci...nu ar fi o problema, nu fumeaza de decini.
Si ar mai fi si varianta a 2 a, cel mai probabil va incerca sa profite de lucrurile pe care i le oferi fara ca el sa renunte la fumat.
Ai putea incerca sa nu-i mai dai bani, dar daca-i incapatanat, tot va face rost de tigari de la alti prieteni fumatori.

| ioanamicutica explică (pentru RockNbeer):

El spune ca vrea sa se lase de fumat.Si a facut 15.

| RockNbeer a răspuns (pentru ioanamicutica):

La fel ca oricare copil de pe planeta,si nu numai,exista o sansa ca el sa minta, indiferent cat de multa incredere poti avea in el.
Nu exista "copilul meu nu minte", poti fi sigura ca la un moment dat va face si chestia asta, minciuna este o caracteristica umana.
Daca spui ca discutia ai avut-o mai demult cu el si tot nu are de gand sa se lase de buna voie, nu vad decat 2 variante, nu-i mai oferi nici un ban de buzunar + vreo pedeapsa care sa-i limiteze activitatile lui preferate.
Sau ai putea sa-l lasi in pace cu speranta ca se va lasa singur de fumat, cea ce sunt sigur ca nu vrei...si este de inteles.

| prizeFTW a răspuns:

Ati mai postat o intrebare despre aceasta problema.Incercati sa mergeti la un terapeut cu el, la un psiholog, sa discutati poate fi o problema mai veche de care ati uitat. Daca nu e nimic, uneori o pedeapsa si o diminuare a banilor de buzunar nu strica tongue O zi buna

| superady98 a răspuns:

Pai sper sa se tina de promisiune.Si daca nu, il poti pedepsi prin ai lua catelul si al da unei rude.Stiu ca e o pedeapsa cam cruda dar totusi nu e de gluma cu tigarile.Plus ca il va recupera daca se va lasa de ele sau va fuma mai putin. Sper sa fie bine.

| claudiacerasela78 a răspuns:

Buna Ioana. Am observat ca esti o mama mai cu experienta si am si eu nevoie de sfaturile tale. Am 2 baieti destul de rai si nu stiu ce sa ma mai fac cu ei. As vrea sa te rog sa imi dai add pe mess sa mai vorbim. claudia. cerasela78 e idul meu. O zi frumoasa!

| ioanamicutica explică (pentru claudiacerasela78):

Nu imi merge sa te adaug la contacte.Idul meu este ioana.ioana647.Da-mi tu te rog add.