| Andreea201329cu a întrebat:

Buna! Am o problema cu mama si pur si simplu nu o mai suport! Mereu cand iau note mici ma face in toatr felurile si zice ca nu sunt capabila de nimic,ca nu am sa ajung nimic in viata asta, iar pe sora mea mai mare care e mai desteapta ii face toate poftele si cand ia o nota mica ii zice "asta e", iar pe mine ma face in toate felurile.Imi mai zice ca sunt zuza, ca stiu doar sa ma machiez, ca nu invat deloc si tipa la mine daca o intreb orice.Eu m-am saturat de mama! Pur si simplu incep sa nu ii mai zic nimic si ea se intreaba de ce.Nu o mai suport!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil are dreptate.
Nu esti prima/primul, care da vina pe mamă, pentru faptul că el/ea ia viața si scoala ca pe o joaca lipsita de responsabilitati.

| Violleta2022 a răspuns:

Acum sincer, ce dumnezeu faci toata ziua daca nu pui mana sa inveti?

Nu-ti mai suporti mama?
Nu-i nimic, ca maine s-ar putea sa nu o mai ai, daca tot ii doresti raul si atunci sa te vad cum traiesti fara ea.

| LisaJulie a răspuns:

Nu contează ce note iei, contează cu ce vei rămâne! Asta trebuie sa îi spui

| Madaxo97 a răspuns:

E urât din partea ei sa facă așa diferențe între voi, din cauza ei tu acum ai prins ură pe sora ta si o sa o ai toată viata. Într-adevăr, ai putea sa te străduiești mai mult la școală sa nu mai iei note mici, pentru a avea un viitor mai bun. Mama ta te ceartă pe tema asta si pentru ca iți vrea binele, vrea ca tu sa înveți sa ajungi o persoana importanta, sa ai un loc de muncă bun, de asta pe sora ta o tratează asa pentru ca ea este pe drumul cel bun in opinia ei. Daca îți place sa te machiezi poți face un viitor si din asta, dacă esti serioasă, poți sa ii spui mamei tale asta, chiar dacă nu îți place sa înveți poți face niște cursuri din industria de beauty daca asta te atrage, make-up, unghii, gene, frizerie, se câștigă bani buni si din aceste joburi, nu trebuie neapărat sa iei numai note de 10 ca sa ajungi sa ai un job bun si bine plătit

| CLaludiu1234 a răspuns:

Intai recunoaste ca iei note mici, și e din vina ta ca nu inveti, si după ce i-ai spus asta, intreab-o pe mama ta direct
In fată cat mai politicos posibil și nu pe un ton ridicat, nu ridici glasul cand intrebi, de ce face diferența între tine și sora ta, intreb-o dacă I se pare normal asa ceva?

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Adică sa nu ridici glasul când îi spui