| Alone_1992 a întrebat:

Buna mai demult m`am incecat cu ciocolata si mi s`a taiat respiratia si m`am speriat! Totul s-a rezolvat dar problema e ca atunci cand mananc mi s-a creat un tic nervos :acela ca sa tusesc sau sa beau apa dupa fiecare inghititura de mancare. Ce as putea sa fac ca sa scap de acest tic? Si mereu cand aud pe cineva ca sa inecat cu ceva imi e frica sa mai mananc.stiu ca e o intrebare ciudata dar chiar m`am speriat!

5 răspunsuri:
| UnulPentruToate a răspuns:

Omfg o.o ce chestie!

Răspuns utilizator avertizat
| ஐBiaஐ a răspuns:

Incearca sa nu te uiti sa te gandesti la alceva trebuie sa te stapanesti. dupa parerea mea este ca ai putea sa nu mai tusesti ia-o usor mesteci tot sa marunta mancarea si sa nu iei inghitituri mari si incerci sa inghiti si cu mare atentie. daca vezi ca nu patesti nimic poti incerca cu inghitituri mai mari si tot asa si nu te grabi sa mananci si daca se intampla ceva bea apa.ea este cel mai bun remediu. sper ca te.am ajutat! succes big grin

| ஐBiaஐ a răspuns:

Pai...trebuie sa te controlezi. ai putea sa iei inghitituri mici si sa mesteci mancarea foarte bine pana cand este maruntita toata si nu inghiti tot de.o data, inghiti cate putin. daca vezi ca nu patesti nimic incearca unpic mai mult dar cu mare atentie. daca e dhoamne fereste sa patesti cv bea apa dar incearca dupa ce ai inghitit sa nu tusesti mie mi s.a intamplat asa o data si am facut acelasi lucru si a functionat. succesc si sperc ca ti.am fost de ajutor!

| Coruga_Adriana_1965 a răspuns:

Probabil ca ai o usoara sensibilitate in gat un inceput de asthm. Acest lucru e valabil si la mine si ma tine chiar si minute intregi ore depinde cata apa beau ca sa dispara iritatia care se produce.Eu am asthm broncho alergic (la praf in special ) folosesc spraiuri dar nu ajuta prea mul.In plus ca o reactie la praf scame, par am niste noduli pe laringe care oride cate ori sunt iritati se inflameaza si tusesc, tusesc iar vocea se ingroasa ca de barbat. Am spus asta pentru cei care incearca sa glumeasca sau sa creada ca poate cineva nu stie sa manance. O zi buna sanatate si ai grija de tine.