| emma302010 a întrebat:

Buna TPU!
Este important comunicarea prin scrisori?
Va rog sa imi raspundeti cu un raspuns clar si mai lung

11 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Comunicarea e importanta, preferabil pe mess / whatsapp, e prin Mongolia in munti de trebuie sa trimiti scrisori?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu mai este necesara comunicarea prin scris, fiindca intre timp s-a inventat telefonul, care este instantaneu si poti spune in timp real, ce gandesti si ce doresti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este important. Te învață să fac acoardele

| dullcat a răspuns:

In prezent? Clar nu.Eu sunt sigura ca poti gandi destule argumente pe cont propriu.Aici nu e site de teme.Bafta!

| Fatamuntilor a răspuns:

Pare interesant si original comunicarea prin scrisori.Dar dureaza si 3 zile primirea unei scrisori.Consider ca alfel iti exprimi emotiile pe hartie
Ar fi interesant sa aflu reactia postasului cand scoate din mapa lui o scrioare....pare din alta epoca...
Acum cam tooata lumea are telefane, iar semnal este cam peste toot,

| PainTech a răspuns:

Acum 100 de ani cand era una dintre putinele metode de comunicare la distanta da, era foarte importanta.

Acum cand poti trimite un mesaj pe whatsapp sau un mail la care poti sa primesti raspuns in cateva secunde de la o persoana aflata pe cealalta parte a pamantului, gratis si fara batai de cap scrisorile nu mai sunt asa importante.

| Furnicuta000 a răspuns:

Stiu ca aia care ti-au dat tema asta se asteapta sa le dai un raspuns elevat si sa spui cat de misto si romantic e sa iti trimiti scrisori cu altcineva dar cine doamne iarta-ma mai face asta? laughing
De ce? Nu e nimic distractiv in asta. Poti sa spui ce ai de spus fata in fata, prin telefon sau prin mesaj. De ex un mesaj vocal lasat pe wapp face mai mult decat o scrisoare

| StoicAnalysis a răspuns:

Poate prin email. Ca in 2024 nici bunica nu mai trimite scrisori.
Era important inainte, pe vremea lui Ceausescu cand nu exista internet si cand oamenii aveau foarte putin acces la telefoane. Si alea fiind cu fir si receptor.
Acum maxim daca sunt folosite la invitatii pentru evenimente. Ca in rest, toata lumea comunica prin email, FB, Mess, IG, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună emma302010!
Comunicarea prin scrisori e importantă,ea arată că știm caligrafie, are o tentă de ceva vechi-străvechi, plus că dacă știi gramatica limbii în care scrii vei face o impresie bună, de persoană atentă la detalii și ordonată.
Altfel se transmit emoțiile prin scrisori, și se păstrează pentru totdeauna.
Cel care știe să se exprime în scris e un om care are talent și va cuceri inima persoanei căreia îi este adresată scrisoarea.
Dacă e vorba de o scrisoare de dragoste.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Scuză-ne, nu-ți facem exercițiul opt de la subiectul I A. de la evaluarea la română!

| BobTheCat a răspuns:

Avand in vedere ca exista alternative mult mai eficiente, care ofera comunicare in timp real, scrisorile nu sunt asa de utile in zilele noastre.
Totusi, pe parcursul istoriei, s-au dovedit extrem de importante, intrucat erau unele dintre singurele modalitati de a transmite informatii.