| MistarGoGu a întrebat:

Ce metode ar trebui sa aplice un copil între 8-14 ani in cazul in care este acostat pe strada de un necunoscut? Cand nu este cu părinții!
1. Sa nu vorbească cu el si sa meargă intr-un loc aglomerat! (magazin)!
2. Sa-i spună ca face ceva rau si sa strige dupa ajutor!
3. Sa intre intr-un magazin si sa ceară ajutor unui agent de securitate.
Voi cum ii sfătuiți pe copiii vostri?
Care este mai eficienta? Se poate intampla si in fata blocului sau casei!

10 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Eu pe copilul meu îl voi sfătui să-și folosească creierul și să încerce să găsească cea mai bună soluție de scăpare. În principal, să fie mereu atent la cei din jur dacă e singur pe stradă și să fie cu ochii în patru. Oricum poate nu reușește să-l depisteze pe atacator dar, în momentul în care își dă seama de pericol, să fugă înspre cea mai apropiată zonă publică, aglomerată, fie aceasta magazin, restaurant, piață. Chiar și faptul că au văzut mai mulți oameni incidentul ajută enorm în prinderea vinovaților.
Niște sfaturi de bun simț când mergeți singuri pe stradă. Păstrați o distanță de câțiva metri de cei din jur, nu primiți nici o dată dacă vi se oferă ceva, mai ales dulciuri, nu acceptați sub nici o formă să mergeți undeva, nu intrați nici măcar pe alei sau după copaci, nu vă apropiați de mașini necunoscute și folosiți-vă mereu creierul și intuiția, dacă vi se pare ceva ciudat, chiar dacă e cineva cunoscut să zicem, nu ezitați să apelați la ajutor. Nu e de joacă, există nenumărate cazuri de copii neatenți care au dispărut în plină zi, ne mai fiind găsiți nici o dată.

| Lupică27 a răspuns:

De obicei in aceste cazuri sunt implicate retele cunoscute si periculoase de prostitutie cu oameni infiltrati in toate domeniile, daca isi pun ceva in minte chiar reusesc, vezi cazul caracal.
E greu de zis ce ar putea face un copil, tu ca om matur poti fi in mare pericol daca te bagi.

| MistarGoGu explică (pentru Lupică27):

Nu cred ca ar risca cineva chiar in plina zi si intr-un oras mare! Un țipăt sănătos si fuga spre un magazin alerteaza lumea!
Poate la periferie sau intr-un sat!

| Lupică27 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Lumea nu se mai baga deloc! este un miserupism de zile mari si un individualism fara precedent, pana si pe vremea cand erau oamenii pesterii traiau in triburi si se ajutau ca sa supravietuiasca.

| MistarGoGu explică (pentru Lupică27):

Vina este si a Poliției si Justititiei Care te " freacă " cu jdemii de declarații, citatii si prezența la procese! Si la final? Un mare pfss! Iese vinovatul dupa 3 ani eventual făcuți jumate pentru buna purtare sau vreo " capodoperă " scrisa la bulau! Poate ar exista spirit civic cu niste instituții funcționale si CORECTE! Si aici vorbesc de cazuri mult mai grave! Nu ca ar fi mai putin gravă acostarea unui minor pe strada!

| ioana748 a răspuns:

1 si 3

| BobTheCat a răspuns:

Cred ca 1 si 3 ar fi cele mai ok variante!

| AleAle12 a răspuns:

Bună, cred că principalul lucru pe care un părinte ar trebui să-l facă pentru copilul său este să-l învețe să fie atent la detalii, gesturi, mimică (adică în momentul în care este singur să fie cu ochii în 24, să observe când cineva "a pus ochii pe el" fără a scoate un cuvânt, iar el, observând asta, să fie deja "în cautarea" unui loc sigur)
Nu neg că cele 3 sfaturi enumerate mai sus nu ar fi ok, însă într-un moment de panică, până și un adult și-ar uita "poezia"!
Copiii trebuiesc învățați să fie spontani, să se poată salva prin cea mai bună metodă chiar și în momentele de panică!

| MistarGoGu explică (pentru AleAle12):

Daca ar avea părinții asemenea " finețe " psihologică cat sa învețe un copil despre mimica, gesturi & alte chestii SIGUR nu am mai avea nici copii bătuți de părinți cu cureaua la popoul gol ci le-ar explica si alte chestii cu frumosul! Ar trebui sa avem cate un Tudorel Butoi *( psiholog criminalist ) in fiecare casa!