| elutsa10 a întrebat:

Ce poate determina descarcarea rapida a bateriei unui telefon, avand in vedere faptul ca l-am cumparat acum 5 zile? Funda pentru raspunsul cel mai explicit.

Răspuns Câştigător
| AgentBomboana007 a răspuns:

Bateria de telefon se descarca foarte repede deoarece:
*tehnologia este mai buna
*ai internetul activat
*ai BLUETOOTH-ul activat
*nu i-ai facut incarcarea de 12/24 ore pentru prima data inainte sa-l deschizi
*te joci sau umbli pe telefon cand este la incarcat.
*folosesti telefonul in conditii meteo extreme( trebuie folosit intre 0-35 grade Celsius)
*ai GPS-ul activat
*daca esti intr-o zona in care stii ca nu ai semnal, activeaza modul Avion pentru a stopa incercarile telefonului de a cauta o retea incontinu
*ai luminiozitatea data la maxim( lumina de pe ecran)

- Cam aceste sunt acele lucruri marunte din cauza descarcarii bateriei.

5 răspunsuri:
| doreal a răspuns:

Daca lasi aplicatiile sa ruleze de la istoric laughing, am aflat si eu asta. Daca luminozitatea este foarte mare, daca lasi toata ziua netul deschis. Depinde si ce tel ai.

| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Nu sunt expert in astea, dar bateria telefonului isi pierde din capacitate daca de exemplu:il lasi toata noapte, peste limita daca e 100% tu il mai lasi inca cateva ore si nu il scoti, nu il inchide si tot deschide de tot de mai multe ori, si cand il pui la incarct lasa-l pana se incarca de tot nu il scoate inainte.
Peace!

| Mk01 a răspuns:

Rapind însemnând mai puţin de 24 de ore corect? Cam atât sunt făcute smartphone să reziste datorită aplicaţiilor şi jocurilor, e destul de normal.Altă chestie ar fi că nu l-ai lăsat la încărcat 24 de ore după prima descărcare.De obicei aşa se face pentru a rezista bateria.

| elutsa10 explică (pentru Mk01):

O solutie, acum ar fi sa renunt la unele aplicatii/jocuri?

| Mk01 a răspuns (pentru elutsa10):

Nu.Doar să nu le rulezi pe cele care nu îţi trebuie în acelaşi timp în care le rulezi pe cele necesare.Mai pe scurt dacă de exemplu ai net pe cartelă nu mai activezi Wi-fi, nu ţii bluetooth activat, nu joci mai multe jocuri odată.De obicei nu prea ai ce face ca să îl faci să dureze mai mult.Aşa fac şi eu cu al meu îl încarc cam de 2 ori pe zi că mă joc mult pe el şi folosesc netu.