| masadecalcat a întrebat:

Daca am 44 de absente nemotivate si un punct scazut la purtare, ce nota o sa am la final? Am auzit ca poate sa fie scazuta la fiecare 20 de absente dar si 10.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Conform legii in vigoare, la fiecare 20 de absente se scade 1 punct la purtare.
Poate diriginta ta nu ti-a spus, dar deja tu ai 2 puncte scazute la purtare, odata ce ai deja 44 de absente.

Nu exista ca la alt liceu sau scaoal sa spuna 15 absente sau diferit, fiindca nu se interpreteaza egea dupa cum vrea fiecare, ci se respecta asa cum este data de Ministerul invatamantului.

Uite aici:
https://www.edupedu.ro/......primar-li/

| dullcat a răspuns:

Depinde de cat de strict este directorul/directoare, implicit diriginta/dirigintele, fiindca, in mod logic, cei din urma iti vor motiva absentele.Incearca totusi sa nu mai aduni si altele, nu de alta, dar chiar si daca acum scapi, nu iti va merge cu zaharelul si motivarea pe ochi frumosi prea mult, adica si la anul. Daca iesi ieftin chiar asta va fi tendinta ta, sa faci la fel sau chiar mai rau pe viitor, deoarece nu vei percepe consecintele asa cum trebuie anul acesta.

https://observatornews.ro/......16764.html

Bafta la prezenta.

| Hyperion7 a răspuns:

Întrebă dirigintele, pentru că fiecare școală sau mă rog,așa știam, decide la cate abs. scade un punct la purtare
La noi, de exemplu, erau 20, iar la alt liceu din același oraș erau 15.
Încearcă să mai învoiești din ele, roagă-te de diriginta.