| Krosa a întrebat:

De ce baietilor le plac fetele mai mici decat ei ca varsta?

Răspuns Câştigător
| Dante30 a răspuns:

Nu am inteles niciodata de ce mereu s-a pastrat gandirea asta cu" Baietii se maturizeaza mai tarziu decat fetele", Lasati-ma fratilor cu gandirea babeasca...
Pentru ca, daca sa zicem ca vorbim de relati in zona varstei 18-24 de ani, Cam pe la 20 in sus fetele incep sa aiba prenteti, nu ca nu ar fi avut deja. Insa ma refer din punct de vedere material/social pretenti mai ridicate/ stabilitate ca persoana per total.
Dupa parerea mea, ne plac fetele mai mici ca varsta comparativ cu noi, fiindca:
-Experientele relationale pot fi mai putine comparativ cu fetele de varsta noastra, 20 in cazul meu, si astfel ne dezvoltam si noi relational cat si voi.
-Simtim o mai mare nevoie de a va proteja, si a va fi aproape comparativ cu o fata/femeie care e pe picioarele ei si poate noi ne subestimam si constientizam ca in orice moment v-am putea pierde.
-Uneori e placut cand fata in cauza e mai energetica, adica mna noi in general cel putin din ce constat nu prea suntem plini de viata/energie etc, fiind in prezenta unei persoane la care si tinem si vazando si in ipostaza asta a pozitivitatii sa zic asa ne faceti sa fim cea mai buna versiune a noastra, pentru voi, si datorita voua.
-Imaturitatea e uneori placuta, da stiu e contradictoriu cu primul argument, insa ma refer in general, prea ia toata lumea viata in serios si astfel devin nefericiti, nemotivati etc, insa daca iubita mea ar fi mai copilaroasa uneori in modul corect, nebunatica etc mi-ar pune un zambet pe fata orice actiune indiferent cat de aiurea ar parea publicului as apreciao, adora-o fiindca toata lumea e cu nasul in telefoane in zilele astea si interactiunea a cam disparut...
Scuze ca am scris mult si deviat de la subiect nu prea sunt in apele mele azi.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde eu as prefera si una matura, dar una tanara e mai frumoasa, asa suntem si programati sa alegem alea tinere, sunt atragatoare sexual etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta sa o crezi tu, ei se uita dupa alea mai mari, dar acolo nu au nicio sansa. E mai smplu la cele mai mici si mai naive

| aXy99 a răspuns:

Nici eu nu pot intelege asta...

| VelaJohnny a răspuns:

Pai alea mai mici se dau la aia mai mari laughing E diferenta asta intre baieti si fete, fetele is mai mature cu 2 ani fata de baietii de varsta lor (daca-mi aminesc bine) asa ca fetele trag la baietii mai mari decat ele. Cum barbatii nu prea au succes la cele de varsta lor, ce sa faca saracii? laughing plus ca e altfel cand tu esti „sefu", tu o intretii pe ea, tu ai carnetul de sofer si masina, e o chestie barbateasca laughing

| Covaci_Dorina_1999 a răspuns (pentru VelaJohnny):

You're right :; big grin

| T0T a răspuns (pentru VelaJohnny):

Știu că o bună majoritate gândește așa dar la câte gâște naive sunt la orice vârstă nu prea cred asta. Maturitatea mai mare se cam vede pe la 12-13-14 ani după nu prea se observă o diferență de maturitate. Asta e din ce observ eu. Depinde de fiecare persoană în parte, imatur am încetat să mai fiu de la vreo 12 ani.

Ca să răspund la întrebare, pentru că așa este obișnuința și pentru că băieții așa se simt mai protectivi, le place să le îndrume mai mult, iar fetele se simt mai protejate.

| Divy a răspuns:

Pentru că se potrivesc și se înțeleg mai bine.

Băieți se maturizează mai târziu decât fetele.
Astfel o fata mai mică gândește ca un băiat mai mare cu câțiva ani ca ea.

Pe lângă acest lucru le place și tinerețea, gingășia să simtă și ei că protejează pe cinevawinking

| T0T a răspuns (pentru Divy):

"Astfel o fata mai mică gândește ca un băiat mai mare cu câțiva ani ca ea. "
Sunt destule care bat regula, și crede-mă am trecut prin perioada adolescentină și îmi compar gândirea de acum și de atunci cu gândirea unora. Răspunsul anterior și pentru tine.

| Divy a răspuns (pentru T0T):

Lucrul pe care l-am menționat anterior legat de maturitate, l-am făcut datorită unor concluzii ale unor cercetări științifice. Desigur că excepții există întotdeauna datorate unor întâmplări, evenomente sau a simplei conștientizări.
Suntem oameni dar nu toți suntem la fel. Unii se schimbă doar la suprafață, alții cu totul.

| T0T a răspuns (pentru Divy):

Mare parte a fetelor nici nu știu ce vor să facă cu viața lor(e și cazul băieților dar se vede clar că nu se poate face o diferență așa cum ai făcut-o tu din acest punct de vedere la vârsta la care se încep acest fel de relații). Din punct de vedere științific organismul se dezvoltă mai rapid la fete dar ăsta nu prea este un argument al maturității, iar acest anvans este întâlnit doar în copilărie/ adolescență. Maturitatea ține mai mult de factorii din jur, de inteligență. Maturitatea se referă la capacitatea de a fi pe picioarele tale și de a conștientiza ce este în jurul tău și în ce lume trăiești. La câte gâște naive și debusolate am observat, această teorie a maturității cam cade. Că o fi așa cum ziceam pe la 11-14 ani, poate, dar mai încolo nu putem vorbi de așa ceva decât individual.

| Divy a răspuns (pentru T0T):

Maturizarea are loc în jurul vârstei de 18 ani, în nici un caz la vârste atât de fragede, în acest sens putem vorbi despre băieți care caute fete naive, ușor de prostit și manipulat.
Eu nu făcut acest lucru gândindu-mă la maturitatea în rândul adolescenților care e lipsește în rândul multora ca urmare a lipsei totale de responsabilitate și inteligență.
Când am elaborat răspunsul am fost pripit și am omis menționarea acestor idei.

| T0T a răspuns (pentru Divy):

E adevărat, sunt băieți care caută fete pentru sex și cele mai mici au un nivel mai scăzut de maturitate decât cele mai mari și sunt mai naive deci e normal să fie acelea țintele principale. Maturitatea poate apărea și de la vârste de 15-16-17 ani în anumite condiții.

| Divy a răspuns (pentru T0T):

Asta sau faptul că vor o virgină laughing
Ar fi și faptul că sunt ei mai inteligenți și vor să conducă, deși în unele cazuri își cam iau peste nas rolling on the floor

| T0T a răspuns (pentru Divy):

Cam așa e laughing

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Pai pentru ca se simt ei mai barbati, daca fata este mai mica isi pot lua rolul de protector ce ii face sa se simta in al noulea cer, si in plus au cam aceeasi mentalitate.

| SebylVane1890 a răspuns:

Pe langa resturile raspunsurilor,majoritatea fiind destul de adevarate,mai e si cazul in care o fata mai mica e mai naiva si necunoscatoare,iar el fiind mai mare e ascultat de naivitatea ei copilareasca, si luat de "bun',chiar daca intentiile lui nu sunt chiar ceea ce par pentru ea...
Si mai e si orgoliul fetelor care dupa considerenta "mai multi ani,mai mult creier"(ceea ce nu e mereu adevarat) se gandesc ca isi fac lor un bine stand cu ei, crezand ca asa se vor maturiza mai repede sau ca e mai experimentat, serios etc. Unei fete nu ii cade bine in ganduri sa aiba o relatie cu unul mai "prost" ca ea, deci alege si ea ce pare mai bun, devenind o tinta mai usoara.Sunt multi baieti care se multumesc cu tintele astea, deci o vor alege fara sa gandeasca a doua oara, pe impresia ca "ce e-n mana, nu-i minciuna"big grin

| Krosa explică:

Daca e diferenta de 4 ani. Cei doi au aceasti opinie, mentalitate?