| Macovei_Andrei_1998 a întrebat:

Destul de des am întâlnit persoane de etnie rroma(no rasism), care ma înjurau pe strada dar înainte ziceau salut deși nu îi cunosc apoi treceam și nu îi băgăm în seama strigau după mine, credeți ca atitudinea ursului care trece iar câinii latră este corecta, voi ce ați face în acest caz?

Răspuns Câştigător
| AleAle12 a răspuns:

Daaa, foarte bine, premisa "Câinii latră, ursul merge!", este cea mai corectă!
Eu, spre exemplu, aș avea aceiași atitudine, nu văd un motiv pentru care să mă iau de ei, doar din simplu fapt că strigă după mine, atâta timp cât nu se ajunge la lucruri mult mai grave (bătaie, scuipat etc.), nu aș avea nicio reacție. Nu le-aș oferi satisfacția de a mă scoate din sărite, ceea ce probabil ei asta caută și de la tine, să te scoată din sărite ca mai apoi probabil să se adune o șatră întreagă și să-ți facă cine știe ce!
Sfatul meu este să-i eviți! Este cel mai ok pentru tine!

| Macovei_Andrei_1998 explică (pentru AleAle12):

Da și se mai spune ca tăcerea e de "aur" și asa nu dau prilej de conflict.

3 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

In vechime cei de la Vacanta Mare aveau o vorba " NU te pune cu prostu ca are MINTEA odihnita! Mare adevar!
Unii cauta motive de japca sau scandal!

| vatadezahar24 a răspuns:

Este cea mai corectă în acest caz