| MaxiValau a întrebat:

Ce modalitati stiti de a marii viata unui acumulator de laptop. Tot ce stiu, este ca nu trebuie sa-l tin la incarcat daca acesta este deja plin, si sa-l scot daca sunt acasa. folosind doar incarcatorul. Ca sa-si mareasca viata, cand nu folosesc laptopul treuie sa scot bateria? bateria trebuie sa fie incarcata sau descarcata cand nu este folosita? inainte sa o incarc trebuie sa fie complet incarcata?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Exact, nu-l pui la încărcat decât atunci când e la limita de jos, în nici un caz nu e recomandat să îl încarci când e pe jumătate plin.
Ciclurile de încărcare - descărcare trebuie să fie complete. Dacă încărcătorul este bine conceput, poţi cât timp eşti acasă să îl laşi cuplat la reţea, dacă observi că se încălzesc acumulatorii atunci îl decuplezi şi îl foloseşti pe bateriile proprii.
Pentru lucru staţionar prefer compul clasic, tocmai datorită acestor probleme.

| FantasyBoy a răspuns (pentru Arthur):

Asta era valabil pe vremuri demult apuse, la acumulatorii Ni-Cd, in nici un caz la Li-Ion, aici e invers.

2 răspunsuri:
| Jony123 a răspuns:

Ca sa maresti viata bateriei de la laptop nu trebuie sa o folosesti deloc, iti zic din propria experienta, pe mine m-a tinut o bateri cu 3 celule timp de 4 ani si ceva si tinea cam 2 ore jumate 3.
Ce trebuie sa faci e sa nu o folosesti deloc, o lasi in laptop dar cand il folosesti il bagi in priza cu incarcatorul...
Sper ca te-am ajutat, funda? Plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz