| Andreea201329cu a întrebat:

Hey TPU! Efectiv nu o mai suport pe mama! Ma face neinteligenta,ca o sa ajung vanzatoare si ca voi locui pe strazi,imi ia telefonul ca zice ca eu incep certurile si ca stiu doar sa ma cert si ca imi pasa doar de machiaje,ma injura iar pe sora mea mai mare o rasfata la maxim:vorbesc frumos cu ea,ii spun ca la varsta mea era mult mai desteapta si ca nu stia sa se certe,iar azi efectiv am plans din cauza mamei mele pentru ca o fata de a mea din clasa lucreaza cu mama mea, iar mama ei ii zice toate notele pe care le iau si ca ma cert cu ea, iar ea a pus pe stare sa vada toata lumea ca Andreea e o proa., iar mama zice ca tot eu am provocat-o si ca sigur a inceput de undeva si imi ia telefonul.Nu o mai suport! Mereu tine cu altii si pe mine ma injoseste in fata tuturor si ma face in toate felurile! Ajutor!(si se intampla si altele dar e prea mult de scris, gen tipa din orice la mine etc).

2 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Nu te mai certa cu ea si vezi-ti de treaba ta. Invata la scoala cat sa treci clasa macar, daca nu prea te intereseaza, si cauta-ti ocupatie cu ceea ce ai vrea sa faci, gen pictura, gaming, alergat, citit, etc. Nu crezi ca iti stresezi creierul certandu-te cu ea si nerezolvand nimic?

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună Andreea! Încearcă să nu dai atâta atenție certurilor si să lași de la tine când vine vorba de o neînțelegere. spune i de fiecare dată ca totul este în regulă și ca vei încerca să te ambiționezi. Fă o înțelegere cu ea, tu înveți mai mult, te ambiționezi iar ea să fie un pic mai suportiva, mai înțelegătoare. Încearcă să îți ocupi timpul învățând și să ignori răul din jur. Mult noroc!