| JohnSeed a întrebat:

Intrebarea pe care vreau sa o pun poate suna destul de ciudat, dar poate cineva are o solutie. De mult timp am probleme foarte mari cu depresia si anxietatea si credeti-ma, vorbesc serios. Ideea este ca sunt foarte constient ca am nevoie de ajutorul unui psiholog, dar cum pot sa imi conving parintii sa ma pot duce la unul fara sa trebuiasca sa le spun lor totul. Au fost mereu "parinti model" daca ne luam dupa ce imi ofera din punct de vedere material, dar cand vine vorba de sentimente si emotii efectiv si-au batut joc de ele de cand ma stiu si nu de putine ori si-au batut joc de mine si mi-au accentuat problema. Mereu nu mi-au luat in serios problemele sau chiar le-au luat in batjocura, deci nu vreau sa le spun despre ce e vorba, dar chiar am mare nevoie de ajutorul unui specialist. Ar fi aproape imposibil sa le spun ca vreau asta si ei sa nu imi puna 1000 de intrebari.

Multumesc anticipat!

12 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

Eu cred ca cel mai bun psiholog al tau esti chiar tu.
fa-ti prieteni, cunoaste oameni noi. vorbeste mult.laughingChiar daca la inceput nu-ti iese, cu timpul ai sa vezi ca vei avea un cerc de prieteni si va fi totul bine. daca stai in casa la calculator nu-ti faci prieteni.PA!

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Ii usor de zis, dar greu de facut. Pentru ca atunci cand esti cu prietenii, te simti bine, dar cand esti singur, toate gandurile "intunecate" iti vin in minte.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Ar trebui sa stai cat mai mult cu prietenii, iar cand esti singur sa faci ceva ce-ti place.sunt doar temporare gandurile astea, nu tin pentru totdeauna.Imediat iti faci gagica si iti amintesti razand de intrebarea aste de pe TPU.

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Tocmai ca,atunci cand esti depresiv,devii anti-social, nu suporti pe nimeni in jurul tau, vrei singuratate care culmea, iti accentueaza depresia. Ironic, nu?

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Da,dar tu esti mai special si faci exact opusul.nu lasa depresia sa te stapaneasca, stapaneste-o tu pe ea.gandeste-te ca e un dusman ce vrea sa te rapuna.
daca vine cineva mic si pricajit la tine si-ti da un pumn, nu ripostezi?
stiu ca nu e usor, dar te descurci tu, daca nu, bun venit in randul sutelor de milioane de depresivi care cred ca daca isi plang de mila si devin anti-sociali rezolva ceva.

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru SergiuBoss11):

M-ai inteles gresit, eu nu am probleme cu depresia. Ii usor pentru noi sa vorbim despre chestiile astea, dar cand te afli in situatia unei persoana depresive, vei vedea lucrurile cu alti ochi.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Credeam ca tu ai pus intrebarea.laughing

cam asa e, mie mi-e usor sa vorbesc, dar asta nu inseamna ca ceea ce am zis este gresit.nu e permanenta depresia decat pentru prosti.

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Nu am zis ca e gresit, daca reusesti sa iti controlezi gandurile, poti trece peste depresie, dar daca e te controleaza ele pe tine, esti pierdut.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Spune-le ca treci printr-o perioada mai grea din punct de vedere emotional si ca ai vrea vorbesti cu un psiholog, care sa analizeze situatia ta, dintr-o perspectiva obiectiva.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Ai nevoie de dragoste rabdare si Isus :*

| xDIABOLIQUE a răspuns:

Hei.
Păi, te poţi duce la psihologul şcolii fără să afle ei.