| Iulianabc a întrebat:

La voi cum a fost "prima dată"? Vreau sa o fac dar îmi este frica, cum se simte (sunt fată)

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Daca îți e frica, discuta mai mult pe tema asta cu iubitul tau!
Pentru că dacă o să faci sex cu el doar de dragul de a o face, va fi o experiență neplăcută pentru tine și te poate face sa vezi sexul ca fiind ceva urat, iar în viitor sa nu mai vrei sa faci sex.

Daca partenerul refuza discuția pe tema asta sau te amenință că va căuta în altă parte sex daca tu nu i-l oferi, înseamnă că e un red flag major!
Asta înseamnă că de fiecare data când îl vei refuza, el va folosi reproșul pentru a te înșela și chiar va trece cu bocancii peste limitele tale și înșelându-te, inhibându-te și mai tare.

Așa că daca nu ești pe deplin pregătită, nu forța nota!
Oricât de tentant ar fi sa îți depășești propriile limite și catalogând chestia asta ca fiind o greșeală nevinovată, sa te gândești la ce poate urma daca refuzi!

Nu ai specificat vârsta.Probabil că nu ai mai mult de 18-19 ani,da' chiar și așa,limitele ar trebui sa fie sfinte indiferent de vârstă, altfel, apar abuzurile, scade stima de sine, apare repulsia fata de partener, regretul etc.

Așa că repet! Daca nu ești pregătită, discuta, lămurește cu el ce și cum și nu forța nota, indiferent că ești curioasa sau nu, indiferent daca el se supără sau nu!
Mare grija!

| Iulianabc explică (pentru Hyperion7):

Am 19 ani, el este înțelegător suntem împreună de un an jumătate nu la el este problema ci la mine, îmi doresc da nu știu ce voi simți și asta ma cam sperie. Mai ales că am cautat pe net și am citit ca unele fete au leșinat de durere

| Hyperion7 a răspuns (pentru Iulianabc):

Daca e înțelegător, va înțelege că te doare și nu va abuza, ci pur și simplu se va opri.
Ce e drept, din câte am auzit și eu, primele experiențe sunt dureroase, deci prudență multă din partea lui.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca iti este firca, mai amana, insemanand ca NU esti inca pregatita sa-ti incepi viata sexuala.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu mai crede povesti cum ca leșini de durere, nu este chiar așa, doare puțin, suportabil, daca ești lubrifiata bine si stai relaxată, si doar la primele 2, 3 contacte, dupa o sa începi sa simți si plăcere. Sa aveți si un preludiu mai lung, săruturi peste tot, îmbrățișări, mângâieri, asta ar trebui sa te ajute sa te "încălzești" suficient, sa te si lubrifiezi natural (sa te uzi) acolo jos, ceea ce va diminua durerea din ce in ce mai mult. Aveți grija si sa o faceți neapărat protejat cu prezervativ daca nu vrei o sarcină nedorita. Succes!

| Flegma69 a răspuns:

Nu o fă dacă îți este frică