| cristimanul88 a întrebat:

Pe 21 dau bilingv ul la engleza si am cateva intrebari legat de el. daca il dau si intru pe profilul respectiv, ma pot duce la orice facultate sau? se da proba orala sau nu, ca profa nu ne a spus nimic de asta? are cineva un model de bilingv de anul trecut? ce ore faci pe bilingv engleza? dar pe bilingv intensiv?

2 răspunsuri:
| xssbana a răspuns:

Nu are nicio treaba bilingvul cu facultatea pe care o s-o faci. Am terminat si eu bilingv engleza si urmeaza sa termin si facultatea de limbi straine unde fac tot engleza. Orice in afara de bac nu are vreo relevanta cand dai la facultate. Also, diferenta intre bilingv si intensiv este ca la bilingv faci mai multe ore de engleza pe saptamana iar materia este mai vasta (adica o sa studiezi si geografia Angliei/Americii, istorie si chiar literatura); iar noi de exemplu eram impartiti in doua grupe, adica nu faceam toti cu un singur profesor. Cu modelul de proba nu am cum sa te ajut, dar eu tin minte ca am dat oral (acum vreo 7 ani), iar overall examenul a fost foarte usor, deci nu iti face
griji, nu e nivel de olimpiada.

Good luck!