| q2amyra a întrebat:

Salut, am anxietate sociala care nu stiu chiar cat de grava e, dar as vrea sa incep mersul la terapie din vara, cand termin cu școala, desi s-ar putea sa fie deja tarziu dar n am ce sa fac..am vb și cu mama despre asta si nu mai vreau sa insist sa ma duca de pe acum, nici ea nu prea ia inițiativa...asa ca poate la vara..Este ok sau se agraveaza? Ar trebui totuși sa mai insist? Țin sa menționez ca sunt a 8 si am și examen, credeti ca ma poate afecta Intr un fel ca am anxietate sociala?

6 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Anxietatea socială poate fi vindecata și fara terapie,de fapt terapia te ajuta sa înțelegi că te poți vindeca doar prin contactul cu alții, pentru că în noi este vindecarea iar terapeuții/psihologii ne ajuta sa o descoperim.
Așa că daca interacționezi cu oamenii,o să fie devină ceva normal,iar creierul nu va mai avea senzația că este în pericol.
Încearcă primele dați să ieși până la un magazin,apoi prin parcuri,apoi la o bibliotecă,terasa cu vreun amic,iar apoi încearcă să îți faci prieteni sau vorbește pur și simplu cu străinii, deși ciudat, ajuta!
Cat despre examen, nu cred că e vorba de anxietate atunci, cat e vorba despre emoții!
Daca înveți și ești sigur pe tine, emoțiile nu mai sunt așa mari!

| MistarGoGu a răspuns:

Ar trebui mers de acum sa nu iti facă " surprize " la examen! Este vorba de partea financiara sau mama ta este ocupată cu altceva? Munca, gospodărie? Daca financiar nu este o problema mergi de acum!

| MistarGoGu a răspuns:

Cauta si tu pe net articole referitoare la anxietate sociala vezi ce scrie acolo si compară starea ta cu ce este scris acolo! În clasa a-8-a esti suficient de mare sa citesti sa te documentezi si sa tragi singurica niste concluzii! Baftă!

| Madaxo97 a răspuns:

Te poate afecta, depinde cat de grav ai anxietate socială. Cunosc oameni care le este rușine si sa meargă pana la magazin sau sa comande la un fast-food, ca le este "rușine", frica sa interacționeze cu oamenii, astfel manifestându-se anxietatea lor sociala. Daca si tu esti tot ceva de genul, sau mai rau, ai face orice numai sa nu ieși din casă ca sa nu interacționezi cu lumea, atunci da, iți va afecta viata. Examenul nu cred ca are de ce sa iți afecteze, daca iți vezi de treaba ta si înveți, încerci sa te concentrezi cat poți de mult si in timpul examenului nu dai importanta celor din jur, te prefaci ca ei nu există, te concentrezi la ce ai tu de făcut doar. Daca tu simți ca este nevoie de terapie urgent mai vorbește odată cu părinții, poate te duc mai devreme. Succes.

| vatadezahar24 a răspuns:

Te poate afecta în funcție de cat de gravă este anxietatea ta. Încearcă să vorbești cu mama ta mai în detaliu despre problema asta, încearcă să aflii de ce nu ia inițiativa și încearcă să vezi ce crede ea despre asta.