| Aaa13579 a întrebat:

Salutare.
In ultimul timp am o perioada mai incarcata, certuri in familie, neintelegeri cu iubitul meu, mai am un an de liceu si mi-e frica de viitor, sincera sa fiu si nu inteleg de ce.
Mi se aduna multe ganduri si nu ma simt in stare de nimic.
Ce ar trebui sa fac in privinta asta? Sau sa-mi fac o stare mai buna.

4 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Certurile in familie sunt ceva cronic *( zilnice ) sau ocazionale? Ce baza au? Financiara, situația ta scolară, anturaj?
Cam asa este la vârsta asta! Cu diferențe mari de mentalitate între părinți si copii, asteptări diferite de la viata! Problemele cu iubitul se bazeaza pe situația ta din familie? Mergi la cauze! Acolo trebuie " lucrat "! Nu poti repara acoperisul casei daca nu te urci pe schela sau pe o scara! De jos nu ai cum!

| Aaa13579 explică (pentru MistarGoGu):

Certurile in familie sunt cam zilnice(financiare) si cu iubitul meu sunt legate mai mult de viitor, multumesc de raspuns

| AleAle12 a răspuns:

În primul rând ar trebui să te "deconectezi", să te pui pe primul loc pe tine, să faci ceea ce îți place și te relaxează, poate o plimbare în natură, mersul la sală, desenatul/pictatul ajută foarte mult să exprimi ceea ce simți, să te lași purtată de val și să desenezi ce-ți vine în minte!
Este normal să-ție fie teamă de necunoscut, toate vin la momentul potrivit, degeaba ne gândum la "cum va fi" pentru că nu se rezolvă nimic, ba chiar se pierd momente din prezent!
Poate mersul la un psiholog te-ar putea ajuta mult!
Succes!

| crowleydark a răspuns:

Bună! Având în vedere situația ta și cele câteva simptome pe care le prezinți, îmi dau seama că ai dezvoltat o stare de anxietate. Acestă problemă poate evolua în lucruri neplăcute pentru sănătatea ta dacă vei întârzia să iei măsuri. Anxietatea este de mai multe feluri, ar trebui un medic specialist să determine tipul de anxietate și ce tratament îți este necesar pentru a te ajuta să te liniștești. Pot să-ți recomand cu încredere suplimente precum Ashwagandha, Rhodiola Rosea, Valeriană. Sunt tratamente naturiste, plante care ajută în perioadele dificile, când ești stresată, îngrijorată, etc. Pe lângă tratament, cel mai important este felul în care îți rezolvi problemele din viața personală, adică sursa stării tale de anxietate. Iar aici deja subiectul trebuie dezbătut atent, văzut din mai multe perspective, pentru că ține de oameni, caracterele și reacțiile tuturor celor implicați în viața ta, și alte aspecte. Dacă dorești, putem să discutăm în privat.