| Robert726265 a întrebat:

Salutaree! Aș dori și eu să mă angajez in vara aceasta undeva, spre exemplu la un restaurant la MC. ceva în genul acesta. Eu am 16 ani și dacă ar fi, ce salariu as putea lua și câte ore de munca pe zi ar fi? Țin să menționez ca sunt din Brăila. Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti de-al meu, brailean.
Intreaba la Mc in Bariera, nu am de unde sti ce salariu este sau daca angajeaza.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din ce citisem eu din experientele altora, salariile variaza de la 1200 la 1600 de lei daca doresti part time.Mi se pare foarte putin, isi cam bat joc de minori, stiind ca oricum au pretentii sa ramai peste program.Cel mai sigur e sa intrebi, poate s-au mai schimbat lucrurile in bine, intre timp:

Vezi si pe aici care-i treaba, poate te ajuta:
https://www.undelucram.ro/......nterviu-74

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca ai 16 ani poti lucra 4 ore deci cauta pe net care e salariul minim pe tara la part time. Ca mc donalds ofera salariu minim si la part time si la full time, poate si unele bonusuri

| Felissa13Eden a răspuns:

Am lucrat si eu la Mc la 15 ani. O porcarie, te angajeaza part-time, pe salariu part-time si te cheama la program de 8-12 ore, uneori lucrezi si in zilele libere. Mai bine mergi la o terasa, chelner, ospatar. La bucatarie, sa speli vase, sau sa te bage ajutor de bucatar.

| MistarGoGu a răspuns:

Da o cautare matale pe Google : Codul Muncii si vezi ce scrie la condiții de munca pentru minori!
Legal 4 h / zi
Acordul parintilor este OBLIGATORIU!
Exclus lucrul pe timp de noapte!
Orice încălcare a legii se reclama la ITM local!
Inspectoratul teritorial de Munca! Baftă la citit si munca!